Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati la intretinere

as dori un insistent ajutor pentru urmatoarea problema:in perioada 2003-2006 am acumulat la intretinere o datorie de 6700 lei si o penalitate de 1500 lei in decembrie 2006 am achitat 1250 lei iar pe 03/01/2007 instanta a hotarat debitul a ramas 5400 lei iar penalitatile aceleasi de 1500 lei.La inceputul luni aprilie 2007 am achitat debitul integral din acel moment am solicitat sa se afiseze si penalitatea pe tabelul de intretinere ceea ce nu sa intamplat pana in luna mau 2009. Din diverse motive intretinerea din martie a fost afisata pe data 06/05/2009 noi am platit pe data de 05/05/2007 suma de 120 lei iar pe chitanta scrie avans martie iar acum cand au afisat intretinerea pe luna mai am o restanta de 350 lei si o penalitate de 4600 lei va aduc la cunostinta ca pe data de 10/06/2009 am platit suma restanta. Intrebarile mele sunt:
-este legal sa am penalitate daca administratora a afisat intretinerea mai tirziu nu din vina mea
-comitetul executiv poate aproba o marire asa de mare stiind ca nu se percep penalitati la penalitati
Va rog sa-mi scrieti ce as putea face,deoarece am fost sa cer lamuriri dar ei au inceput sa tipe si sa spuna SUNT ALE TALE IESI AFARA.
deutza 93 a scris:

-este legal sa am penalitate daca administratora a afisat intretinerea mai tirziu nu din vina mea
-comitetul executiv poate aproba o marire asa de mare stiind ca nu se percep penalitati la penalitati

1. Penalizarile se calculeaza de la data scadentei pana la data achitarii de catre proprietar a sumei datorate. Daca data scadentei era 10 martie si dv ati achitat pe 25 martie, aveti 15 zile de intarziere si se calculeaza penalizari in functie de suma si procentul de penalizare care este de maxim 0,2% pe zi. Pe lista urmatoare apare aceasta penalizare chiar daca dv ati achitat toata datoria afisata pe lista trecuta. Lista urmatoare poate apare la 2 zile sau la 20 sau la 40 de zile dupa ce ati achitat. Indiferent cand apare, cu ce intarzioere dv vi se calculeaza penalizari pana la data la care ati achitat debitul, nu pana la data afisarii listei urmatoare.
2. Comitetul executiv adopta un sistem propriu de penalizari care se aplica pentru orice suma restanta. Nu se aplica penalizari la penalizari. Cat de mare este "acea marire" de care vorbiti ? Daca au depasit 0,2% pentru fiecare zi de intarziere, au gresit, au incalcat legea, dar daca s-au incadrat in acest procent este bine.
Va rog sa-mi raspundeti: Aprilie 2007 restanta 0 penalitati 1500 lei pana luna trecuta am fost pe 0 la intretinere au tergiversat afisarea tabelului de intretinere din luna martie pana in 06/05/2009 musai sa ne scoata pe noi in restanta iar acum figuram la penalitati cu suma de 4600 lei este legal poate invoca explicatia ca au hotarit in comitetul executiv.Ce ma sfatuiti sa fac?
ceva nu se leaga in primul mesaj:
a) - spuneti ca
in perioada 2003-2006 am acumulat la intretinere o datorie de 6700 lei si o penalitate de 1500 lei

asta inseamna un total de 8200 lei
b) -in decembrie 2006 am achitat 1250 lei
c) - pe 03/01/2007 instanta a hotarat debitul a ramas 5400 lei iar penalitatile aceleasi de 1500 lei
pai in primul rind 1250+5400 nu fac acei 6700 lei, ca sa nu mai vorbim ca de penalitati nu ati pomenit nimic.
ce ati platit in decembrie ? cit reprezenta intretinerea si cit penalizarile ?
in ianuarie ati platit 5400, dar penalizarile afirmati ca au ramas aceleasi. pai la 6700 lei datorie se plateste zilnic, la 0,1% penalizati, o suma de 6,7 lei care se adaugau celor 1500.
penalitatile se platesc mereu la suma ramasa restanta la intretinere, nu si la penalizari
poate ca ati facut o esalonare a platilor de v-a ramas aceeasi suma la penalizari si ati scapat de insumarea celor 6,70 lei/zi
daca ati fost restanta doar pe ultima luna, la aceasta suma se percep penalizari abia dupa 50 de zile de la data afisarii tabelului de iuntretinere pe luna cu pricina
ContSters61266, utilizator
m-au dat in judecata ,am avut primul termen in nov am platit din restanta raminind datoare pe 3.01.2007astfel;55mil restanta ,penalitate15mil.in hotarirea judecatoreasce scrie;reclamanta si-a restrins pretentiile si restanta 55 mil penalitatea la fel 15mil.deci la data de 3.01.2007 in baza hotariri judecatoresti eu am inteles ca penalitatile au ramas de 15 mil.
in martie 2007 am achitat toata restanta mai putin penalitatile ,solicitind sa se afiseze pe tabel ptr ca am mari indoieli cum si ce au calculat.
pina luna trecuta tot timpul o restanta 0 penalitate.noi neachitind cele 15 mil penalitate din vechi,au tergiversat afisarea tabelului ,cel din martie tocmai pe 6.05.2007.
atunci figuram cu o penalitate de 47 mil si o restanta de 2 mil
se poate ca la suma de 15 mil penalitate din 2007 sa ia decizii in CE si cum m-au scos o luna restanta sa calc cum au dorit ei este posibil sa mearga cu penalitati la penalitati.
ce trebuie sa fac?ei au sechestru pe incasari sustinind ca pentru neplata 2003-2006.si atunci si acum sint multi restantieri da doar noi avem aceasta problema.
deutza 93 a scris:

Din diverse motive intretinerea din martie a fost afisata pe data 06/05/2009 noi am platit pe data de 05/05/2007 suma de 120 lei iar pe chitanta scrie avans martie iar acum cand au afisat intretinerea pe luna mai am o restanta de 350 lei si o penalitate de 4600 lei va aduc la cunostinta ca pe data de 10/06/2009 am platit suma restanta.i

Am redat o fraza din ce spuneti dv sa vedeti ca incurcati datele ! Calmati-va si spuneti ce si cum ati platit ca sa ne lamurim, ca din ceea ce ati scris suntem in ceata.
Pot presupune ca asociatia va dat in judecata in anul 2006 cand aveati o suma restanta si o suma penalizare.
Timpul a trecut, v-ati judecat , ati platit anumite sume din restante sau tot debitul dar fara sa platiti penalizarile. Pai din momentul cand ati fost actionat in instanta si pana ati achitat restanta, asociatia poate a calculat in continuare penalizari la suma restanta (nu la penalizarile solicitate in instanta ci la restante ) ca avea dreptul sa va calculeze pana la o suma egala cu restanta.
Oricum , dv aveti hotararea judecatoreasca si trebuie sa platiti suma stabilita de instanta.
Pentru alte sume restante si penalizari aveti dreptul sa cereti explicatii de la conducerea asociatiei.
Achitati si solicitati in scris explicatii presedintelui asociatiei pentru suma solicitata sau afisata suplimentar fata de suma stabilita de instanta.