avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calculul penalitãtilor la întretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calculul penalitãtilor la întretinere

Pe data de 23.05.2013 s-a dat o hotărâre judecătorească prin care se stabilesc datoriile ce le am la întreţinere + penalităţi ,ambele calculate până la 01.10.2012.
După rămânerea definitivă a hotărârii vreau să plătesc aceste datorii.Pentru aceste datorii asociaţia mai poate percepe penalităţi dacă hotărârea s-a dat abia acum ? Care este baza legală dacă mai vor alte penalităţi ?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 08:53, 9 Septembrie 2013
Asociatia poate percepe penalizarile actualizate la data platii.Chiar daca s-a pronuntat o sentinta nu inseamna ca acele penalizari nu mai curg, dimpotriva 0,2% pe fiecare zi de intarziere la plata cotelor lunare restante.

Nu sunt considerate penalizari la penalizari. Asa ceva ar fi contrar legii.
Am de plată 5400 lei cota întreţinere şi 4700 lei penalizari.Pentru perioada 01.10.2012-03.04.2013 mai am de plată 650 lei. Cum se aplică penalizarea corect ? La 650 lei sau la 5400 +650 lei ?
Se aplica penalizari in continuare pana platiti la orice suma neachitata.
Hotararea judecatoreasca facea vorbire despre penalizarile calculate la data deschiderii procesului.
De atunci a mai trecut un timp in care nu ati platit cotele, deci s-au adaugat alte penalizari la sumele neachitate,indiferent de cand sunt ele.

Baza legala este aceeasi ca si pentru calculul penalizarilor prezentate in instanta.
Se calculeaza la fiecare lista lunara de plata.

De ex: cuantum intretinere lunara x nr de zile de intarziere x procent

Lunar, pe parcurs ce trec zilele, cresc penalizarile, crescand numarul de zile de intarziere.
cioarec carmen a scris:
Cum se aplică penalizarea corect ? La 650 lei sau la 5400 +650 lei ?

Corect in fiecare 30 de zile (luna) scurse de la 01.10.2012, se aplica penalizari la cei 5400 lei plus cota ultimei luni noi restante. Adica in noiembrie, de exemplu aveti penalizari pentru 5400+100 lei..., in decembrie aveti penalizari pentru 5500+120 lei..., in ianuarie pentru 5620+90 lei... pana la ultima lista afisata pentru luna mai 2013. Asta in ideea ca cei 650 lei de care spuneti s-au acumulat treptat ca restante de la deschiderea actiunii in instanta pana acum.


Alte discuții în legătură

Penalitati intirziere ainginer ainginer buna ziua poate sa-mi spuna si mie cineva cum se face calculul penalitatilor de intirziere la plata cotelor de intretinere Cu multumiri (vezi toată discuția)
Penalitati intretinere Nea-Costica Nea-Costica Care este regimul penalitatilor ? Cand se aplica, dupa cate luni ca restantier, cand se poate actiona in judecata, cine o poate face, sunt mai multe feluri de ... (vezi toată discuția)
Penalitati asociatie de proprietari flory_a42 flory_a42 In adunarea generala a asociatiei s-a hotarat ca penalitatea de intarziere la plata a sumelor datorate de proprietari , care conf Lg 203/2007 este de max.0.02% ... (vezi toată discuția)