Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Audit public intern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Audit public intern

Auditorul intern, intr-o companie nationala (statul actionar majoritar) trebuie sa fie recunoscut de UCAAPI sau este suficienta pregatirea in domeniul economic si cursul de auditor intern (COR 241105)?

Multumesc,
Va referiti la artestare presupun. Procesul de atestare NU a fost demarat nici acum.

Auditorii interni în funcţie urmează să obţină certificatul de atestare în termen de 6 ani de la data intrării în vigoare a legii 191/ 2011.
Prin urmare, deocamdata este suficienta pregatirea in domeniul economic si cursul de auditor intern.
Numirea si revocarea auditorilor interni precum si a sefului structurii de audit se realizeaza conform prev. Normelor generale privind exercitarea activităţii de audit public intern, aprobate prin HG 1086/ 2013, pct. 2.3.3. Numirea, respectiv destituirea şefului compartimentului de audit public intern, si 2.3.4. Numirea, respectiv revocarea auditorilor interni.
Consultati Indrumarul privind Avizarea sefilor compartimentelor de audit intern din cadrul entitatilor publice , postat pe www.mfinante.ro- Unitatea Centrală de Armonizare pentru Auditul Public Intern - Ghiduri.
Cristi2011 Cristi2011, Contabil