Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PLATA ABONAMENT LUNAR LIFT SI INTERFON
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PLATA ABONAMENT LUNAR LIFT SI INTERFON

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca plata abonamentelor lunare la ascensor si interfon se platesc conform cotei parti sau pe nr de persoane. Am citit art 44/legea 230/2007, dar vreau sa fie cat mai clar deoarece aici se poate interpreta (nu este vorba de reparatii sau intretinere, ci pur si simplu folosirea, exploatarea lor). Va multumesc.
Pai folosirea unei instalatii duce la uzarea acesteea, deci, daca este cazul, aceasta trebuie reparata.

Legea este f. clara in acest sens.
Intretinera liftului se plateste pe cote parti indivize. Interfonul se plateste in mod egal de fiecare apartament, se considera ca fiecare are un aparat in apartament.
Asadar, nu dupa numarul de persoane, nu dupa cota parte indivize ci sume egale pe fiecare apartament. Fireste, daca blocul are mai multe scari iar furnizorul precizeaza suma pe fiecare scara, suma va fi egala pe apartament si scara.
Pe o scara vom avea o suma, pe alta scara putem avea o alta suma.
Deci, folosirea liftului se plateste conform cotei parti, sa inteleg? Intretinerea e clar, platesc toti, dar folosirea!!! Este vorba de cei de la parter si etajul 1. In lege spune ca pot fi scutiti de la plata curentului pe care il consuma liftul, dar avem doar un contor pe scara.
Asa este, legea spune: pot; ce trebuie sa faceti? Sa hotarati in AG a proprietarilor acest lucru. Daca va puneti si un al doi-lea contor (pe iluminat), atunci calculele vor fi f. simple.
Cred ca v-ati clarificat!
Am inteles, dar adunarea generala a votat plata abonamentului liftului pe nr de personae (exceptand parterul si etajul 1) si toata lumea sa plateasca energia electrica. Este legal? Va multumesc inca o data!