Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare bani din contract de imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare bani din contract de imprumut

in 2013 am facut un contract de imprumut (pe un an) cu o pers fizica cu virament suma prim banca. nu am primit inca banii.
contractul nu este prin notar. va rog mult sa imi spuneti daca imi mai pot recupera banii si cum .
multumesc.
Ordonanta de plata este reglementata de prevederile art.1013-1024 NCPC.Procedura ordonantei de plata se aplica numai in cazul creantelor certe,lichide si exigibile,adica,trebuiesc indeplinite cumulativ conditiile prevazute de art.662 alin.2-4 NCPC.
Art.1014(1) NCPC Comunicarea somatiei.[/b]"Creditorul ii va comunica debitorului, prin intermediul executorului judecatoresc sau prin scrisoare recomandata, cu continut declarat si confirmare de primire,o somatie,prin care ii va pune in vedere sa plateasca suma datorata in termen de 15 zile de la primirea acesteia."