Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul pe card
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul pe card

Buna seara. Am si eu o intrebare. Angatorul la care lucrez ma obliga sa imi deschid cont la banca ptr. a imi plati salariul. Sunt obligat sa imi deschid cont? Eu as prefera sa iau salariul in mana.
george-neagu, moderator
Angajatii nu pot fi obligati sa primeasca salariul pe card.

Niciunul, atat angajatul ,cat si angajatorul, nu pot fi contransi sa primeasca/vireze salariul prin virament bancar (pe card).
Pe mine ma OBLIGA sa ami deschid cont.Este vrun text de lege de care sa ma pot "agata" ca sa nu ami vireze bani in cont?
Nu are cum sa te oblige. Nu are voie. Poate face totusi presiuni amenintadu-te cu locul de munca sau alte magarii dar legal nu esti obligat sa-ti deschizi un cont daca nu doresti aceasta
Fii ferm pe pozitie si mai da-l incolo de patron.
P.S. si eu sunt patron :)))
art.166 (2) c.mun. - Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.