Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Investitie
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Investitie

Care este diferenta dintre investitie in mijloace fixe si modernizare mijloace fixe ?
(extindere retea de gaze e investitie sau modernizare ?)
In opinia mea este investitie. Prin modernizare inteleg sa cresc parametrii de functionare a ceva care exista deja. ( exemplu in cazul unei cladiri inlocuiesc geamurile de sticla cu termopane). Dar si modernizarea intra tot in categoria de obiectivelor de investitii, respectiv cheltuielilor de capital!