Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale deschidere punct de lucru srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

deschidere punct de lucru srl

Dragii mei,
tre' sa infiintez un punct de lucru si am oaresce nelamuriri:

1. Tre' sa am Certificatul de Inmatriculare preschimbat?
2. in afara de hotarare AGA si dovada detinerii spatiului+cererea tip de la Registrul Comertului (ce cod are?) mai am nevoie de ceva?
3.Trebuie sa modific Actul Constitutiv sau e suficienta hotararea AGA?
4. Dupa ce anunt la Administratia Financiara, cum se procedeaza cu autorizatiile de la primarie? Activitatea punctului de lucru va fi "activitati de tiparire".
5. Ce taxe trebuie platite?
6. Care este termenul de inregistrare si ce sanctiuni sunt daca-l depasesc?

Va multumesc!
1.da, cand va duceti sa declarati punctul de ,lucru va da si cererea de preschimbar-nu costa nimic, se face de catre ei
2.nu, daca nu e in incinta unui bloc si va trebuie aprobarea Asoc./proprietari, a vecinilor din apropiere. O gasiti pe site onrc .
3.Hot aga +act aditional, automat modifica ei actul constitutiv
4. Depinde daca va trebuie autoriz de la primarie, eu nu cred dar mai bine ointrebati la primarie
5. taxele de la onrc, cca 5-600 lei
6.30 de zile conform cod fiscal; amenda, neluarea in considerare a tranzactiilor etc, daca nu este infractiune
1. Da. Oricum, daca nu e preschimbat, te obliga ei sa il preschimbi.
2. Certificatul original, daca nu e preschimbat si cerere preschimbare
3. Nu se modifica actul constitutitv la deschidere punct de lucru.
4. La Primarie iti cere "schimbare destinatie spatiu, cerere, actele firmei, act spatiu"
5. Taxe ORC - 400 ron, TAxe Primarie 50 - 3000 RON, nu stiu exact.
6. 15 zile la ORC, altfel amenda si apoi 30 zile Admin. Fin. altfel amenda sau confiscare bunuri.

Alberto Kurtyan