Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire ,drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire ,drept de proprietate

Buna ziua...am si eu o problema daca ma poate lamuri cineva...va multumesc anticipat...parintii mei au construit o casa in anul 1970 pe un teren de al bunicii materne,iar acest teren se regaseste trecut in registru parcelar pe numele tatalui meu (cu suprafata de 1870mp curtii constructii si arabil),cu vecini ce suprafata are fiecare dintre ei.In 2002 s-a emis un titlu de proprietate(pe numele mamei ,tata era decedat) fara sa ceara nimeni acest lucru, dar problema este ca pe el este trecuta o suprafata de 1400mp,mama nici macar nu s-a uitat ce scrie pe acel titlu neavand niciodata probleme cu acel teren stiind ca acolo a crescut si gardurile dintre vecini au fost aceleasi de zeci de ani(mama e nascuta in 1948)...toate bune pana acum cativa ani cand unul dintre vecini a mutat gardul abuziv si a luat o suprafata de 52mp din acest teren...cum ar putea sa si ia inapoi terenul luat de vecin...iar instanta ,iar...primaria nu ar putea rezolva aceasta problema?? ce trebuie sa faca sa poata face cadastru pe acest teren,suprafata ingradita acum este de 1818mp,pe titlu sunt trecuti 1400mp,iar in registru parcelelor scos de la primarie sunt 1870mp...poate face cadastru pe suprafata de 1870mp care de fapt este cea reala?...cum se poate rezolva aceasta problema pentru ca neavand cadastru nu poate construi nici macar un cotet de porci??..iar cei de la primarie au venit la sesizarea facuta de alt vecin si i-au pus in vedere sa si mute cotetul de porci(construit tot in anii"70) ca il deranjaza mirosul...care este rezolvarea acestei probleme??...fara cadastru nu poate construi...prin uzucapiune???....faptul ca sta acolo de 45 de ani si plateste impozit pe acel teren??...cum se poate rezolva aceasta problema...va multumesc
Se poate rezolva in instanta, insa va trebuie suport de specialitate avocatesc, fiind o situatie complicata si cu privire la titlu de proprietate si cu privire la cadastru, aveti la indemana fie actiunea posesorie (dar nu mai tarziu de 1 an de cand vecinul a mutat gardul), fie actiunea in granituire, dupa caz
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati instantei si cu o actiune in uzucapiune de peste 30 de ani.
Indicatia de a va consulta cu un avocat se mentine.