Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ingrijire copil - cum se calculeaza suma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ingrijire copil - cum se calculeaza suma

Buna ziua,

In legatura cu cei de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4000 lei pt mamici, ce se intampla cu programatorii care beneficiaza de deducerea de impozit deci au un net mai mare pt ca se adauga si impozitul ?
Se calculeaza si acesta ?
Multumesc
Pentru PFA eu stiu asa :

Total incasari = venit brut
Venit brut - cheltuieli = venit impozabil
Venit impozabil - impozit pe venit = venit net
Deci 85% din acest venit net.

Cineva care cunoaste mai bine poate infirma sau confirma spusele mele.
Kitte, utilizator
Va spun eu cum se calculeaza si va dau si exemplul meu.
Am avut un PFA iar suma venitului net realizat a fost de 16200 lei din acesta se impoziteaza 16% dupa care se imparte la 12 luni si se inmulteste cu 85% dind o suma de 964 lei , cei de la indemniyatii mi/au dat 875lei, nu stiu cum le-a iest aceasta suma nu am primit acasa nici o deciyie, dar ideea e ca eu dupa aceasta suma mai platesc inca o data impozit de 16 % la finante.
Nu inteleg logica.