avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rate in CHF
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rate in CHF

Mama mea are o rata in CHF la o banca din RO. De la un timp, rata aproape s-a dublat si treptat a intrat in imposibilitate plata, putand sa achite lunar maxim 500 de lei dintr-un salar de 2000. (intretinere, utilitati, chirie, probleme de sanatate).
Au fost numeroase somatii telefonice pentru a pune rata intreaga (900 lei) din partea lor. Pana acum, din 12000 euro convertibili in franci in anul 2008 pe 10 ani, a achitat aproximativ 9000. S-au facut 3 re-esalonari de 6 luni fortate in care s-a platit doar dobanda, iar acestia au prelungit creditul scadent in 2018 cu inca 3 ani (2021).
In 2008 creditul s-a luat cu o dobanda, iar aceasta a fost marita prin omisiune (nu a fost instiintata in scris).
La un calcul simplu reiese ca : Raportat la valoarea ratei din 2008 comparativ cu creditul, se putea inchide creditul in maxim 7-8 ani, iar acum ..cu dublarea ratei ar mai fi 6 in loc de 3 si practic s-ar dubla suma datorata initial (12000 EUR conv. in CHF ).

Ce e de facut ?!

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 15:17, 15 Februarie 2015
sebastian069 a scris:

La un calcul simplu reiese ca : Raportat la valoarea ratei din 2008 comparativ cu creditul, se putea inchide creditul in maxim 7-8 ani, iar acum ..cu dublarea ratei ar mai fi 6 in loc de 3 si practic s-ar dubla suma datorata initial (12000 EUR conv. in CHF ).

Daca va referiti la valoarea in lei a chf din 2008 cu privire la inchiderea creditului in max 7-8 ani, atunci discutia nu isi are rostul intrucat faptul ca s-a dublat chf in perioada care a trecut, nu tine de banca dvs. si nici de alte institutii din Romania. La asta va refereati?

trandafir2 a scris:

sebastian069 a scris:

La un calcul simplu reiese ca : Raportat la valoarea ratei din 2008 comparativ cu creditul, se putea inchide creditul in maxim 7-8 ani, iar acum ..cu dublarea ratei ar mai fi 6 in loc de 3 si practic s-ar dubla suma datorata initial (12000 EUR conv. in CHF ).

Daca va referiti la valoarea in lei a chf din 2008 cu privire la inchiderea creditului in max 7-8 ani, atunci discutia nu isi are rostul intrucat faptul ca s-a dublat chf in perioada care a trecut, nu tine de banca dvs. si nici de alte institutii din Romania. La asta va refereati?




Da :) dar ramane dilema dobanzilor... s-au majorat si nu are niciun act la mana de la banca.
Trebuie sa ceara de la banca actul in baza caruia s-au majorat dobanzile, daca nu primeste actele are la indemana reclamatii si/sau actiuni in instanta (e neplacut, dar altfel nu se poate).
Actiune in instanta pentru clause abuzive.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire la preluare credit ipotecar dupa divort Dragne Dragne Buna ziua. Speta este urmatoarea. In 2008 am achizitionat un apartament impreuna cu prietenul meu pentru care am incheiat un credit ipecar la banca la care ... (vezi toată discuția)
Credit chf danielikariam danielikariam buna ziua acum 8 ani am facut un credit in chf la cursul de 1chf//21 lei acum platesc 1 chf // 41 lei se poate face un recurs pt plata la acel curs din ... (vezi toată discuția)
Credit franci elvetieni. accept sau nu reconversia in lei? alexafarcas alexafarcas Buna. Am un credit in franci luat in 2007. atunci era in jur de 500 milioane vechi. Odata cu cresterea francului rata de 280 a crescut la 800. Acum prin ... (vezi toată discuția)