Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rate in CHF
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rate in CHF

Mama mea are o rata in CHF la o banca din RO. De la un timp, rata aproape s-a dublat si treptat a intrat in imposibilitate plata, putand sa achite lunar maxim 500 de lei dintr-un salar de 2000. (intretinere, utilitati, chirie, probleme de sanatate).
Au fost numeroase somatii telefonice pentru a pune rata intreaga (900 lei) din partea lor. Pana acum, din 12000 euro convertibili in franci in anul 2008 pe 10 ani, a achitat aproximativ 9000. S-au facut 3 re-esalonari de 6 luni fortate in care s-a platit doar dobanda, iar acestia au prelungit creditul scadent in 2018 cu inca 3 ani (2021).
In 2008 creditul s-a luat cu o dobanda, iar aceasta a fost marita prin omisiune (nu a fost instiintata in scris).
La un calcul simplu reiese ca : Raportat la valoarea ratei din 2008 comparativ cu creditul, se putea inchide creditul in maxim 7-8 ani, iar acum ..cu dublarea ratei ar mai fi 6 in loc de 3 si practic s-ar dubla suma datorata initial (12000 EUR conv. in CHF ).

Ce e de facut ?!

Multumesc
sebastian069 a scris:

La un calcul simplu reiese ca : Raportat la valoarea ratei din 2008 comparativ cu creditul, se putea inchide creditul in maxim 7-8 ani, iar acum ..cu dublarea ratei ar mai fi 6 in loc de 3 si practic s-ar dubla suma datorata initial (12000 EUR conv. in CHF ).

Daca va referiti la valoarea in lei a chf din 2008 cu privire la inchiderea creditului in max 7-8 ani, atunci discutia nu isi are rostul intrucat faptul ca s-a dublat chf in perioada care a trecut, nu tine de banca dvs. si nici de alte institutii din Romania. La asta va refereati?

trandafir2 a scris:

sebastian069 a scris:

La un calcul simplu reiese ca : Raportat la valoarea ratei din 2008 comparativ cu creditul, se putea inchide creditul in maxim 7-8 ani, iar acum ..cu dublarea ratei ar mai fi 6 in loc de 3 si practic s-ar dubla suma datorata initial (12000 EUR conv. in CHF ).

Daca va referiti la valoarea in lei a chf din 2008 cu privire la inchiderea creditului in max 7-8 ani, atunci discutia nu isi are rostul intrucat faptul ca s-a dublat chf in perioada care a trecut, nu tine de banca dvs. si nici de alte institutii din Romania. La asta va refereati?

Da :) dar ramane dilema dobanzilor... s-au majorat si nu are niciun act la mana de la banca.
Trebuie sa ceara de la banca actul in baza caruia s-au majorat dobanzile, daca nu primeste actele are la indemana reclamatii si/sau actiuni in instanta (e neplacut, dar altfel nu se poate).
Actiune in instanta pentru clause abuzive.