Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... norme SSM in constructii legislatie 2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

norme SSM in constructii legislatie 2009

Buna ziua tuturor

Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie: unde as putea sa gasesc normele de sanatate si protectie in munca in domeniul constructiillor, intrucat la o prima cercetare pe internet nu prea m-am lamurit.

Multumesc frumos anticipat
Pe acest site [ link extern ] .
este vorba de Hotararea nr. 1425/11.10.2006 prin care au fost aprobate Normele metodologice de aplicare a Legii 319/2006. Puteti vedea continutul acestei HG pe
[ link extern ]
In acest domeniu, al constructiilor, trebuiesc aplicate aproape toate legile si HG, elaborate si aprobate din anul 2006.
Deoarece este o activitate cu riscuri de acc. de munca deosebit de grave si frecvente, cel care se ocupa de organizarea activitatii de prevenire si protectie, ( Serv extern sau LD SSM) trebuie sa aiba o buna pregatire atat SSM cat si in constructii.
Va enumar cateva acte legislative care trebuiesc aplicare in acest domeniu
-L 319/06
-HG 1425/06
- Hotărârea de Guvern nr. 300 din 02.03.06 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru şantierele temporare sau mobile
- Hotărâre de Guvern nr. 1048 din 09.08.06 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru utilizarea de către lucrători a echipamentelor individuale de protecţie la locul de muncă
-Hotărârea de Guvern nr. 1051 din 09.08.06 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru manipularea manuală a maselor care prezintă riscuri pentru lucrători , în special de afecţiuni dorsolombare
- Hotărârea de Guvern nr. 971 din 26.07.06 privind cerinţele minime pentru semnalizarea de securitate sau de sănătate la locul de muncă
-Hotărârea de Guvern nr. 1876 din 22.12.2005 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate referitoare la expunerea lucrătorilor la riscurile generate de vibraţii
- Hotărârea de Guvern nr.1875 din 22.12.2005 privind protecţia sănătăţii şi securităţii lucrătorilor faţă de riscurile datorate expunerii la azbest
-Hotărâre nr. 493 din 12.04.2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate referitoare la expunerea lucrătorilor la riscurile generate de zgomot
-Hotărârea de Guvern nr. 971 din 26.07.06 privind cerinţele minime pentru semnalizarea de securitate sau de sănătate la locul de muncă
-Hotărârea de Guvern nr. 1091 din 16.08.2006 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru locul de muncă
La acestea, trebuiesc elaborate si aplicate instructiunile proprii , in urma evaluarii de riscuri la locul de munca
Va urez succes, e multa treaba !!!
:wave: