avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca si cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca si cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial?

Buna seara tuturor
Sunt nascuta in februarie 1960 si din cate stiu eu ( poate nu stiu corect) varsta standard de pensionare este 61 de ani,iar stagiul minim de cotizare este de 31 ani si 8 luni.
Perioadele mele de munca sunt:
- septembrie 1980 - iunie 1988;

-februarie 1989 - mai 2011 din care 12 ani in grupa-II-a de munca,cu program de lucru 6 ore( program redus);

- iulie 2011 - iulie 2012 somer indemnizat.

Intrebarile mele ar fi (si va rog frumos sa-mi raspundeti, mi-ar fi de ajutor cat mai multe pareri) :
- Cat am stagiul de cotizare?
- Cand ( daca) si cu ce diminuare a pensiei ma pot pensiona anticipat sau partial anticipat?

Va multumesc.
PS Avem mare noroc ca exista avocatnet.ro si mai ales ca exista oameni dispusi sa ne raspunda!!!
Cel mai recent răspuns: alice.elena60 , utilizator 19:40, 15 Februarie 2015
1. Din calculele mele reiese ca aveti realizat un stagiu de cotizare de 31 de ani si 1 luna.

2. Pentru o femeie nascuta in februarie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Cei 12 ani de gr. a II-a de munca cu 6 ore pe = 9 ani cu program normal (8 ore pe zi).

4. Daca anii lucrati in gr. a II-a de munca au fost in procent de 100%:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni (61/8 - 1/6 = 60 de ani si 2 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 3 luni (31/1 + 2/3 = 33 de ani si 4 luni).

5. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 2 luni, in aprilie 2020;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 8 luni, in februarie 2016.

6. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, adica 50 x 0,75 = 37,50%.
- In aprilie 2020 pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea (se va emite o noua decizie de pensie pentru limita de varsta).

7. Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare) la varsta de 56 de ani si 8 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 8 luni.
:)MULTUMESC!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data pensionare lilianacarnu lilianacarnu Cu o vechime in munca de 33 ani si 11 ani /3luni/3zile de lucru in Gruapa a II - a de munca , n. 1960 mai 2 , cand m-as putea pensiona anticipat ? Va ... (vezi toată discuția)
În ce condiții și când pot beneficia de pensie anticipatã? mariana47carmen mariana47carmen Sunt nascuta in februarie 1960 si am 25 ani vechime, as dori sa-mi spuneti in ce conditii si cind pot beneficia de pensie anticipata . (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata - stagiu cotizare Nik77 Nik77 Gen:F Data nasterii:02-06-1960 Stagiul de cotizare:30 Ani Alte date:20 Ani gr.2 Intrebare:Va rog sa-mi spune-ti cand ma pot pensiona limita de varsta ... (vezi toată discuția)