Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Anulare casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Anulare casatorie

Se poate anula o casatorie incheiata in urmatoarele conditii: una dintre parti in momentul incheierii casatoriei avea certificat de retard mintal sever, insa medicul de familie a elibearat adeverinta privind starea de sanatate care i-a permis incheierea casatoriei?
Ce se poate face in vederea anularii casatoriei?
Lipsa discernamantului Art. 299
Este anulabila casatoria incheiata de persoana lipsita vremelnic de discernamant.

Termenul de prescriptie Art. 301
(1) Anularea casatoriei poate fi ceruta in termen de 6 luni.

(3) In cazul nulitatii pentru vicii de consimtamant ori pentru lipsa discernamantului, termenul curge de la data incetarii violentei sau, dupa caz, de la data la care cel interesat a cunoscut dolul, eroarea ori lipsa vremelnica a discernamantului.

Se depune cerere la judecatorie.