Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitare

Buna ziua, am o mica problema si sper cu ajutorul dvs sa ma lamuresc
deci: prin anul 1995 am suferit o condamnare cu executare pt evaziune fiscala si inselaciune si una pt furt, pana in ziua de azi nu am avut nevoie de cazier si nu m-am interesat absolut deloc ce si cum trebuie sa procedez pt a fi reabilitat.
zilele astea am avut nevoie de cazier si cand l-am scos am vazut ca sunt trecute faptele si condamnarile din trecut.
pot sa introduc singur in instanta actiune de reabilitare sau este obligatoriu cu avocat si care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez.
va multumesc anticipat si sa aveti o zi excelenta!
În situația expusă de dvs. este necesară introducerea unei cereri de reabilitare judecătoreasc.Conform legii, cerea de reabilitare se introduce fie la instanța care a judecat în primă instanţă cauza în care s-a pronunţat condamnarea pentru care se cere reabilitarea, fie instanţa corespunzătoare în a cărei circumscripţie domiciliază condamnatul sau în care a avut ultimul domiciliu, dacă la data introducerii cererii domiciliază în străinătate.
Puteți introduce și singur această cerere.
Cererea de reabilitare trebuie să cuprindă:

a) adresa condamnatului, iar când cererea este făcută de altă persoană, adresa acesteia;
b) condamnarea pentru care se cere reabilitarea şi fapta pentru care a fost pronunţată acea condamnare;
c) localităţile unde condamnatul a locuit şi locurile de muncă din tot intervalul de timp de la executarea pedepsei şi până la introducerea cererii, iar în cazul când executarea pedepsei a fost prescrisă, de la data rămânerii definitive a hotărârii şi până la introducerea cererii;
d) temeiurile cererii;
e) indicaţii utile pentru identificarea dosarului şi orice alte date pentru soluţionarea cererii.
(4) La cerere se anexează actele din care reiese că sunt îndeplinite condiţiile reabilitării.

Un model de cerere aveți mai jos, cu mențiunea că o veți completa și adapta situației dvs., iar articolele din legea procesual penală s-au modificat, acestea fiind cuprinse în art 529-537 si în noua legilație penală 166-171.
Domnule Preşedinte, [1]
Subsemnatul [2]_ , domiciliat în_, solicit
Reabilitarea judecătorească
privind condamnarea la_, pentru săvârşirea infracţiunii de _, pronuntată de_ prin hotărârea definitivă nr._
Motivele cererii sunt următoarele [3]_
Îmi întemeiez cererea pe dispoziţiile art. .....şi următoarele C. proc. pen. şi art. ..... şi următoarele C. pen. [4]
În susţinerea cererii, anexez:_[5]
Data
Semnătura,
Domnului Preşedinte al [6]_

Detalii: [ link extern ]

Art. 166
Reabilitarea judecătorească
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;
b) 5 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;
c) 7 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani sau în cazul pedepsei detenţiunii pe viaţă, comutată sau înlocuită cu pedeapsa închisorii;
d) 10 ani, în cazul condamnării la pedeapsa detenţiunii pe viaţă, considerată executată ca urmare a graţierii, a împlinirii termenului de prescripţie a executării pedepsei sau a liberării condiţionate.
(2) Condamnatul decedat până la împlinirea termenului de reabilitare poate fi reabilitat dacă instanţa, evaluând comportarea condamnatului până la deces, apreciază că merită acest beneficiu.

Detalii: [ link extern ]

multumesc mult pt raspuns,