Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedarea terenurilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedarea terenurilor

buna ziua!
as dori sa va intreb ceva referitor la retrocedarea terenurilor preluate in mod abuziv in perioada comunista.
bunicii mei au detinut pana in 1980 o casa si terenul aferend acesteia in orasul constanta, aceasta propietate fiind preluata in mod abuziv de regimul comunist pentru construirea de blocuri pe terenul aferend. lor in scimb l- i sa oferit apartament cu 2 camere, dar cu chirie la stat.
as dori sa stiu mama mea ( mostenitoarea de drept a bunicului care a decedat) si bunica mea cum pot sa- si recupereze terenul. am inteles conform legii ca daca terenul nu este liber, se poate recompensa prin puncte. mentionez ca singurul act pe care il detinem este doar cartea de imobil al terenului.
Daca nu a fost formulata in termenul prevazut de legea 10 /2001 este tardiv,daca aveti notificare cautati acte la arhive,istoric rol fiscal la administratia financiara,acte de stare civila etc.