avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evaluare teren retrocedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evaluare teren retrocedat

Buna ziua.As dori sami spuna cineva cam cit am putea primi de la stat (retrocedare teren) pe un teren de 1350 mp pe care statul a construit blocuri si o mare intersectie ,terenul este zona 1,va intreb din cauza ca am cheltuit o gramada de bani si nu stim daca merita.dosarul a stat in sertarul primariei din 2009,dar noi am depus notificarea in 2002 si in 2009 am fost instintati ca sintem propusi pentru despagubiri.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: pusa2mimi , utilizator 12:24, 15 Iunie 2014
Intrati pe site-ul"Uniunea Nationala a Notarilor", acolo pe laterala intrati pe Expertize 2014, cautati judetul in care sunteti , cautati la valoare terenuri in localitatea dvs. Veti gasi valoarea minima a terenului.:luck:
Legea nr. 165/2013 privind masurile pentru finalizarea procesului de restituire, in natura sau prin echivalent, a imobilelor preluate in mod abuziv in perioada regimului comunist in Romania a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 278, din 17 mai 2013.
Actul normativ contine prevederi care se aplica din 2014.
Art. 21. -
(6) Evaluarea imobilului ce face obiectul deciziei se face prin aplicarea grilei notariale valabile la data intrarii in vigoare a prezentei legi de catre Secretariatul Comisiei Nationale si se exprima in puncte. Un punct are valoarea de un leu.

nu am gasit ,am dorit sa intreb deoarece o persoana cu greutate(bani) de la noi din oras in aceasi zona a luat pe 650 mp 400 000 euro,as dori sa va intreb cum trebuie sa procedam daca aducem probatoriu (parca asa ii zice) si unde gasim aceste proba.va multumesc
Trimiteti-mi mesaj privat cu localitatea , strada si judetul unde aveti terenul , caut eu si va raspund tot prin mesaj privat. La L165/2013 (care modifica L10/2001) grila notariala va fi evaluarea terenului.Faptul ca altcineva a primit o anumita suma pe teren langa al dvs. nu are relevanta acum .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evaluare imobil ( cer sa ma ajute cineva , chiar un notar daca se poate) . Hamarsold1944 Hamarsold1944 Va rog sa binevoiti sa-mi evaluati si mie un imobil din Dolj , din zona A a orasului Craiova conform grilei notariale din 2013. Imobilul nationalizat avea ... (vezi toată discuția)
Legea 165/2013 neconstitutionala LISONELTA300 LISONELTA300 Tatal meu si unchiul meu au murit, eu astept de ani de zile de la ANRP sa-mi dea despagubiri pentru casele nationalizate de la strabunicul meu. Legea 165/2013 ... (vezi toată discuția)
Grilele notariale ( depagubirile anrp) Hamarsold1944 Hamarsold1944 DESPAGUBIRILE LA ANRP SE FAC DUPA GRILA DIN 2013. DACA LA CRAIOVA CASELE DIN ZONA A SUNT EVALUATE LA SUMA DERIZORIE DE 970 LEI/ MP SI TERENUL ESTE EVALUAT LA ... (vezi toată discuția)