avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lamurire

Cine ma poate ajuta cu un raspuns corect la urmatoarea intrebare:

Ce inseamna: Garantii declara ca renunta in mod expres la beneficiul de diviziune, de discutiune si al termenului ?

Multumesc ,
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:09, 18 Februarie 2015
Veti plati dvs fara sa conteze daca respectivul creditor s-a indreptat sau nu intai impotriba debitorului.
Art. 2295
Invocarea beneficiului de discuţiune
(1) Fideiusorul care se prevalează de beneficiul de discuţiune trebuie să îl invoce înainte de judecarea fondului procesului, să indice creditorului bunurile urmăribile ale debitorului principal şi să avanseze acestuia sumele necesare urmăririi bunurilor.
(2) Creditorul care întârzie urmărirea răspunde faţă de fideiusor, până la concurenţa valorii bunurilor indicate, pentru insolvabilitatea debitorului principal survenită după indicarea de către fideiusor a bunurilor urmăribile ale debitorului principal.

Dvs nu puteti invoca pt ca ati renuntat la acest beneficiu.

Art. 1412

Categorii de termene

(1) Termenul este suspensiv atunci când, până la împlinirea lui, este amânată scadenţa obligaţiei.

(2) Termenul este extinctiv atunci când, la împlinirea lui, obligaţia se stinge.
Art. 1413

Beneficiul termenului

(1) Termenul profită debitorului, afară de cazul când din lege, din voinţa părţilor sau din împrejurări rezultă că a fost stipulat în favoarea creditorului sau a ambelor părţi.

(2) Cel ce are beneficiul exclusiv al termenului poate renunţa oricând la acesta, fără consimţământul celeilalte părţi.




Art. 2298

Beneficiul de diviziune

(1) Prin efectul beneficiului de diviziune, fiecare fideiusor poate cere creditorului să îşi dividă mai întâi acţiunea şi să o reducă la partea fiecăruia.

Cum dvs renuntati, fiecaruia ii ia ce-i prinde pana se indestuleaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut ifn nicol-dd nicol-dd Buna ziua. Am o colega care a luat un imprumut de la C.A.R. Metropolitan iar din diverse motive nu a reusit sa plateasca trei rate. Conform contractului in ... (vezi toată discuția)
Beneficiul de diviziune si discutiune in contractul de vanzare-cumparare mia7761 mia7761 BUNA ZIUA URMEAZA SA INCHEI CU UN FURNIZOR UN CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE CU EXECUTARE SUCCESIVA, CAND -LAM CITIT AM DAT PESTE UN ART CARE MA OBLIGA ... (vezi toată discuția)
Poprire pensie girant dan27gan dan27gan Buna ziua, Tatal meu este pensionar si are o poprire pe cont pentru ca acum 10 ani a girat un coleg care refuza sa-si achite creditele. Din ce am inteles ... (vezi toată discuția)