Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... TICHETE DE MASA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

TICHETE DE MASA

Suntem institutie publica (institut de cercetare-dezvoltare finantat integral din venituri proprii).
Conform OUG 83/2014, Art. 8, al. (4): (4) În anul 2015, instituţiile şi autorităţile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanţele publice, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, inclusiv activităţile finanţate integral din venituri proprii, înfiinţate pe lângă instituţiile publice, cu excepţia instituţiilor finanţate integral din venituri proprii şi unităţilor prevăzute la art. 93 alin. (11) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare, nu acordă tichete de masă personalului din cadrul acestora.
In aceasta situatie Institutul nostru poate acorda in anul 2015 tichete de masa, tinand cont de exceptii ???
Cu multumiri,
mircea2020

Daca angajatorul face parte din instituţiile finanţate integral din venituri proprii sau din cadrul unităţilor prevăzute la art. 93 alin. (11) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, atunci se pot acorda tichete de masa.