Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Modificare vector fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Modificare vector fiscal

Buna ziua!
Revin cu inca o solicitare a sprijinului d-voastra:
Am primit de curand o notificare de la ANAF prin care m-i se aduce la cunostinta ca nu am depus la termen, Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitul pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate.
Fiind organizat in Intreprindere Individuala am avut un angajat in perioada 01.10.2010 - 01.10.2012, iar de atunci lucrez singur. In momentul cand am renuntat la angajat am facut modificarea in Revisal dar nu am facut si modificarea in vectorul fiscal :( . Am sunat la dansii si mi-au zis ca trebuia sa depun atunci si declaratia 010 si totodata ziceau ca ar trebui sa depun de atunci si pana acum aceasta declaratie pe zero. Acuma, intrebarile mele sunt, si va rog sa ma ajutati daca se poate:
1. Trebuie sa depun D010 cat mai rapid cu declararea de mentiuni?
2. Ce declaratii trebuie depuse si daca trebuie depuse obligatoriu? D112 sau D100?
3. Obligatiile fiscale aferente angajatului curg in continuu pana la depunerea D 010?
Mentionez ca dupa incetarea CM a angajatului meu, acesta sa angajat in alta parte, deci contributiile au fost platite de un alt angajator.
Ma scuzati ca am dezvoltat foarte mult subiectul dar am facut-o pentru a fi cat mai explicit.
Daca este nevoie pot sa mai aduc detalii!
Va multumesc!
1. da
2. D 122 pe zero
3. Nu. Nu platiti nimic daca depuneti din 10/2012 declaratia 112 pe zero. Poate o amenda ca nu ati depus la termen.