Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura speciala cont bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura speciala cont bancar

Buna ziua,
Daca o persoana care primeste pensia intr-un cont bancar are pentru acel cont o clauza cu imputernicire generala, trebuie sa prezinte o procura speciala la banca pentru a ridica pensia?
Care este diferenta dintre imputernicire generala si procura speciala?
Ce drepturi are prin imputernicirea generala ?
orice operatiune in afara de lichidarea contului
Atunci pentru retragerea banilor din cont nu cred ca e nevoie de o procura speciala. Cine v-a solicitat o astfel de procura ?
Spuneau de procura specială utilizată în sistemul public de pensii, indiferent de obiectul ei, este valabilă o perioadă de maximum 18 luni (un an și șase luni) de la data autentificării conform Art. 5 din Ordinul nr. 214/2012 al Casei Naționale de Pensii Publice.
Daca e vorba numai de a ridica pensia din cont atunci aveti nevoie de acea procura conf Ordinului Min Muncii.