Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea succesiunii - evitarea taxelor notariale ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea succesiunii - evitarea taxelor notariale prin introducerea unei actiuni in instanta

Defuncţii - soţ şi soţie - au avut un singur descendent. Acesta a acceptat tacit succesiunea prin plata utilităţilor, a impozitelor şi faptul că a locuit în imobilul care face obiectul masei succesorale.

Imobilul respectiv este o casa la tara, fara o valoare semnificativă, iar ultimul din cei doi autori ai succesorului în cauză
a decedat în urmă cu aprox. 10 ani. Dacă ar merge la notar pentru dezbaterea succesiunii, având în vedere
că se aplică şi acele impozite pentru depasirea termenului de 6 luni, costul acestei dezbateri ar ajunge
la aprox. 10% din valoarea moştenirii, pe lângă faptul că acel succesor are şi venituri mici (pensionar).

ªtiu că o soluţie pentru evitarea taxelor notariale ar fi introducerea unei actiuni în timpul căreia părţile (succesorii)
"cad la învoială", iar instanţa pronunţă o hotărâre de expedient care ţine loc de titu de proprietate.

Cum s-ar putea, însă, proceda pentru evitarea taxelor notariale într-o astfel de situaţie, când există un singur moştenitor, şi nu s-ar mai găsi o a doua persoană care să fie parte într-o eventuală acţiune?

Mulţumesc anticipat.
Fiind singurul mostenitor nu poate introduce actiune pentru iesire din indiviziune/succesiune deoarece nu exista alta persoana cu care sa se judece, adica sa aiba calitate procesuala pasiva. Era mai ieftin, intr-adevar, dar singura solutie in cazul lui este sa mearga si sa faca demersurile necesare numai la notar.
nu este o varianta buna, ca nu are cu cine sa se judece.
din pacate doar la notar se poate apela in cazul dvs .
Am si eu o intrebare legata de acest subiect: mama mea a dat decl. de acceptare a succesiunii in cele 6 de la decesul sotului (tatal meu), eu nu;dar n-am dat nici decl. de renuntare la succesiune. Daca am face dezbaterea succesiunii si partajul judiciar in instanta cum sa procedam?
In cazul dumneavoastra, poate fi incidenta o acceptare tacita, care poate rezulta din luarea in posesia a bunurilor care fac parte din masa succesorala, plata impozitelor , chiar incheierea de acte de dispozitie (instrainarea ) acestora.
Erezii se pot adresa instantei de la ultimul domiciliul al defunctului , in vederea dezbaterii succesiunii , respectiv a iesirii din indiviziune .
Daca exista buna invoiala , aceasta poate fi mentionata intr-o tranzactie(poate fi redactata de un avocat) , de care instanta va lua act , si pe care o va consfinti in dispozitivul hotararii judecatoresti.
Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat