Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

O fata de 18 ani, eleva la liceu in clasa a XIIa, prin hotarare judecatoreasca ar trebui sa primeasca de la tatal sau o pensie de intretinere de 250 de lei pe luna, intrucat parintii sunt despartiti si fata este la mama ei.
Fata primeste insa de la tatal sau o luna suma de 200 lei, a doua nu primeste niciun ban, a treia luna primeste 180 lei, a patra luna nu primeste nimic si tot asa. Fata ar putea sa depuna plangere impotriva tatalui pentru neplata pensiei de intretiere? S-ar putea intocmi dosar penal impotriva tatalui fetei pentru infractiunea de abandon de familie prevazut de art. 378 alin. 1 lit c din cod penal?
Da poate sa depuna plangere la politie.
Pentru a exista infractiunea de abandon de familie trebuie sa existe 3 luni consecutive de neplata a pensiei (cred ca tatal s-a informat si cunoaste acest aspect de vreme ce plateste din doua in doua luni).

Puteti incerca recuperarea pensiei neachitate prin intermediul executorului.
multumesc frumos
Conteaza daca e angajat sau nu. Daca e angajat e rea credinta prin plata pensiei din 2 in 2. Ce a platit a 4-a luna , cei 180 de lei, acopera cu 50 de lei ce trebuia achitat in prima luna si raman 130 pt a doua, continuand asa, se vor strange 3 luni neplatite.
Daca nu e angajat insa, se cheama ca plateste cum poate si iisi dovedeste astfel buna credinta, iar plangerea nu va avea urmari pt tata.
Ca sa primiti pensia lunar, apelati la executor.