Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Formularul 600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Formularul 600

Bună ziua,

Este vorba despre un PFA, venit real, deschis in octombrie 2013.
Problema pe scurt: In luna octombrie 2013 am completat declaratia 600 pentru plata pensiei. Pe baza declaratiei 600, completate in octombrie 2013, am platit pensia pentru cele 3 luni (octombrie, noiembrie, decembrie). In total, 732 de lei (cate 244 lei pentru fiecare luna)

Venitul net in cele trei luni ale anului 2013 (octombrie, noiembrie, decembrie) a fost de 3504 lei.
In anul 2014 nu am mai completat declaratia 600.

Venitul net in cele 12 luni ale anului 2014 a fost 9287 lei. Adica 774 lei per luna. Pentru un venit de 774 lei per luna, realizat in anul 2014, am considerat ca nu este necesara completarea declaratiei 600.

Săptămâna trecută am primit o notificare din partea fiscului, prin care sunt somat sa completez declaratia 600. Am si termen: maximum 15 zile de la primirea notificarii. Asta inseamna finalul lunii februarie 2015.

Cei de la fiscul din Valcea (unde sunt inregistrat) sustin ca au dreptate si trebuie sa completez declaratia 600, indiferent de venitul realizat in 2014. Pentru ca in 2013, am avut un venit de 3504, in cele 3 luni de activitate. Adica un venit de 1168 lei per luna.

A facut mama deja 3 drumuri pe la ei, dar tot nu s-a rezolvat nimic. Eu sunt in Bucuresti, iar fiscul in Valcea, alta bataie de cap.

Are rost sa "ma cert" cu ei sau au dreptate?
E foarte corect cum au interpretat ei pentru ca se ia in calcul cat ati realizat concret lunar nu cat ati ales sa treceti ca venit lunar minim asigurat.
Vi se aplica textul din normele de aplicare a art. 296.22 cod fiscal pe care vi-l redau:
Contribuabilii care desfăşoară activităţi impuse în sistem real, care în anul fiscal precedent au realizat venituri sub nivelul plafonului minim prevăzut de lege, nu sunt obligaţi să se asigure şi nu datorează contribuţie de asigurări sociale, pentru anul fiscal următor. Contribuţiile de asigurări sociale plătite în anul fiscal în care au fost realizate venituri sub nivelul plafonului prevăzut de lege nu se restituie, acestea fiind luate în calcul la stabilirea stagiului de cotizare şi la stabilirea punctajului pentru pensionare.
Vedeti ca si anul acesta, pana pe 31 ianuarie 2015 trebuia sa depuneti declaratia 600 daca ati realizat anul trecut peste 846 lei lunar.
Am explicat in primul mesaj. Anul trecut am realizat 774 lei lunar. Din acest motiv nu inteleg de ce am fost somat sa completez formularul 600.