Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act notarial intocmit in strainatate (procura ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act notarial intocmit in strainatate (procura reprezentare succesiune si incasare despagubiri)

Bunàziua , as avea o intebare ,

Am avut nevoie de o imputernicire fàcutà mamei mele ca sà mà reprezinte in un caz de succesiune si incasare despàgubiri .
Eu domiciliez in Italia de 15 ani si am documentele romànesti expirate , am scris la consulat si mi-au ràspuns cà am nevoie de documente romànesti valabile.
In calitate de cetàtean al unei tàri UE am mers aici la un notar care este si avocat , mi-a fàcut o procurà apostiliatà si autentificatà care a spus cà e valabilà Romania fiind o tarà UE , dar cànd mama a mers la notar la noi in oras , i-a spus cà nu e bunà ........#-o
Eu nu pot sà vin acasà pànà la varà sà rezolv problema si nu stiu cum sà fac si dacà ceea ce spune notarul de la noi e adevàrat .
Multumesc .
pai...notarul sa dea incheiere de refuz

dreptul comunitar are intaietate
Notarul roman are dreptate. Procura pentru reprezentare la succesiune, deci intr o procedura notariala, trebuie sa fie autentica si trebuie înscrisă intr un registru informatizat ținut la nivel național de evidentă si revocare al procurilor. La acest registru au acces doar notarii romani si consulii romani. Notarul roman nu poate sa verifice existența procurii si nici daca este revocata deoarece ea nu este înscrisă in acel registru.
Dvs sunteți in Germania? Acolo exista asemenea profesioniști notari si Avocați in același timp , in restul țărilor UE nu exista așa ceva. Procura ce v a întocmit o este pe legalizare de semnătura ceea ce nu înseamnă ca este autentica așa cum cere legea romana.

Aici nu este vorba de drept comunitar. Pentru ca nu este vorba de conținutul tratatelor UE sau Reglemetarile UE in materie.
ContSters338589, utilizator
Joha a scris:

Notarul roman are dreptate. Procura pentru reprezentare la succesiune, deci intr o procedura notariala, trebuie sa fie autentica si trebuie înscrisă intr un registru informatizat ținut la nivel național de evidentă si revocare al procurilor. La acest registru au acces doar notarii romani si consulii romani. Notarul roman nu poate sa verifice existența procurii si nici daca este revocata deoarece ea nu este înscrisă in acel registru.
Dvs sunteți in Germania? Acolo exista asemenea profesioniști notari si Avocați in același timp , in restul țărilor UE nu exista așa ceva. Procura ce v a întocmit o este pe legalizare de semnătura ceea ce nu înseamnă ca este autentica așa cum cere legea romana.

Aici nu este vorba de drept comunitar. Pentru ca nu este vorba de conținutul tratatelor UE sau Reglemetarile UE in materie.

Nu cred ca o procura autentificata (asa spune userul), emisa de un notar din Italia (tot userul o spune, nici vorba de Germania) nu poate fi utilizata in Romania (bineinteles, sub forma traducerii legalizate).

Doar procurile autentificate in Romania (eventual, cele autentificate de autoritatile consulare din strainatate) trebuie inregistrate in registrele informatizate. A anula dreptul unui cetatean roman de a se folosi de o procura autentificata de un notar strain (notar care nu are nicio obligatie legata de registrele romanesti) mi se pare a fi o absurditate.

Daca procura despre care vorbeste userul imbraca forma autentica, refuzul notarului roman constituie un abuz.

Parerea mea.
Din păcate absurditate sau nu , notarul in instrumentarea actelor si procedurilor notariale , trebuie sa utilizeze procuri autentice . Cum pot verifica existența procurii si daca aceasta nu este revocata? Cetățenii romani care locuiesc in străinătate se pot adresa consulatului. Daca de exemplu domnul ar dori sa dea o procura pentru a il reprezenta cineva la Banca in Romania o poate da la un notar din Italia sau de oriunde cu apostila, insa pentru actele autentice făcute de notar in Romania trebuie știut daca acea procura exista si daca ea nu a fost revocata.
Admiteti ca aceasta procura ar putea fi revocata? Eu din Romania unde sa verific? Daca se demonstreaza ca procura a fost revocata ce se întâmpla cu certificatul de mostenitor?!
Daca este vorba de Italia , nu exista notar -avocat. Recunosc ca nu am fost atenta .
Tot ca idee procurile instrumentate de notarii din alte tari UE nu sunt autentice ele sunt legalizari de semnătura.
Am gresit eu. Nu e absurd, e ilegal. Refuzul de a accepta o astfel de procura este, in opinia mea, abuz contra intereselor persoanelor.

Si, tot ca idee: procurile unui notar din Franta sau Germania (doar doua exemple) sunt simple legalizari de semnatura? Adica, francezii si nemtii nu cunosc institutia actului notarial autentic?Indoi-m-as!

Ne scarpinam pe dupa ceafa. Daca se demonstreaza ca procura autentica provenind de la un notar strain a fost revocata, si daca se demonstreaza ca mandatarul avea cunostinta de revocarea mandatului, certificatul de mostenitor se anuleaza. Simplu! Mandatarul va putea fi tras, eventual, la raspundere penala in aceasta situatie.

Sa nu dam registrelor romanesti o importanta mai mare decat o au!