Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... fondatori straini
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

fondatori straini

ce acte au nevoie sa aduca 2 cetateni UE fara drept de sedere in Ro pt a putea constitui o asociatie si sa-l imputerniceasca pe un alt membru tot cetatean UE (dar rezident in RO) sa semneze actele constitutive in locul lor?
pasaport, procura in mod sigur... Pentru procura este necesara apostilarea?
Italia (cazul meu) nu este inclusa pe lista statelor (de pe site ul Uniunii Notarilor) cu care Ro are semnate acorduri bilaterale care prevad scutirea de supralegalizare si orice alta formalitate inclusiv apostila ...deci procura trebuie apostilata?
Procura notariala ... se poate incheia la Consulatul sau la Ambasada Romaniei in Italia.
Toate tipurile de procuri, inclusiv pentru pensii şi declaraţiile privind acordul parintilor de iesire din tara a minorilor (in două exemplare) pot fi autentificate la notari locali si apostilate la tribunalele italiene locale, in baza Conventiei de la Haga din 1961, cu privire la suprimarea cerintei supralegalizării actelor oficiale straine.
Aveti aici datele consulatului din Roma
[ link extern ]