Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Firma de contabilitate poate sa fie si cenzorul Asoc. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Firma de contabilitate poate sa fie si cenzorul Asoc. de prop?

Buna seara,
Ca presedinte de bloc am angajat o firma de contabilitate pentru servicii de management fianciar si servicii contabile, inclusiv intocmirea listei de intretinere si incasarea intretinerii, Codul CAEN pt cine cunoaste este 6920.
Intrebarea este : aceasta firma prin reprezentantul legal poate sa fie si cenzorul asociatiei avand in vedere ca deja este sub contract de prestari servicii cu noi ca si asociatie?
In codul caen este specificat si cenzoratul dar vreau sa stiu daca este legal?
Nu, cenzoratul trebuie facut de o persoana fizica sau juridica care nu are de-a face cu firma. Controleaza prestatia firmei.

Firma se poate ocupa si de cenzorat, dar nu in cazul dv.
Aceasta firma nu poate centra, sa dea cu capul si sa apere si golul, adica ea se verifica pe ea.
Un om al firmei face actele si tot el se verifica?
Ei ca sa va ia cat mai multi bani sunt capabili sa faca si treaba presedintelui!
Este un caz tipic de conflict de interese.
Poate fi, in cel mai rau caz, daca asociatia este de acord, un control financiar intern (CFI), efectuat de o alta persoana din cadrul acelei firme.
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Am inteles..va multumesc pentru raspunuri si clarificari pe aceasta tema.Concluzia e ca trebuie sa gasesc un cenzor aparte.