Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Urgent - pierdere certificat nastere, buletin expirat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Urgent - pierdere certificat nastere, buletin expirat

buna ziua..e o chestiune complicata si nu stiu cum se procedeaza..locuiesc in straintate cu logodnicul meu de 2 ani..nu mi-a putut face acte din cauza ca buletinul de romania este expirat certificatul de nastere pierdut..urmeaza sa merg in romania pentru a rezolva aceasta situatie,dar problema este. urmatoarea;mama mea locuieste cu chirie intr-un apartament problema este ca nu are contract de incchiriere,pt ca propietarul nu vrea sa ii faca,iar mama mea are buletin provizoriu fara adresa,intrebarea mea este as putea sa imi fac si eu buletin provizoriu fara adresa si apoi pasaport..?certificatul de nastere il pot scoate in 3 zile,nu ar fi o problema..cel mai mult ma intereseza sa pot iesi din nou din tara,deoarece chiar nu am la cine apela pentru a ma lua in spatiu..si cam cat timp dureaza;;va multumesc
ramoducu, utilizator
Da, puteti. Solicitati o carte de identitate provizorie-CIP, apoi certif. de nastere, dupa care pasaportul. Carte de identitate -buletin-nu puteti obtine decat daca gasiti pe cineva sa va ia in spatiu. Oricum nu aveti nevoie din moment ce doriti sa parasiti tara cat mai repede.
Justitiarul711, utilizator
va multumesc pentru raspuns,cred ca am precizat ca nu am adresa in romania,deci pot face o CIP si fara adresa,si apoi pasaport...la ambasada as putea sa solicit o procura prin care mama mea ar putea sa imi faca toate aceste acte?sau este mai bine sa merg eu?si daca as merge eu in tara toate actele ar dura foarte mult?

Nu poate rezolva mama.

Solutia e, in aceasta ordine:
- cartea provizorie de la ultimul loc de domiciliu - dureaza 1 - 2 zile
- certificat de nastere de la Starea civila de la locul nasterii, daca nu v-ati nascut in localitatea unde ati avut domiciliul (il primiti in aceeasi zi sau foarte repede)
- pasaportul, insa cel care e valabil 5 ani nu il puteti obtine mai repede de 10-14 zile. Doar pasaportul temporar (valabil 1 an) se elibereaza in aceeasi zi.

va multumesc pentru raspuns,sper sa se rezolve...eu sunt inscrisa aici in strainatate la comuna[primarie),si am acte care dovedesc domicilul meu aici,ma gandesc ca asta m-ar ajuta cand merg in romania sa rezolv cu actele....mama mea are carte provizorie si din cate mi-a spus,i la eliberat in 2 saptamani
ramoducu, utilizator