Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

buna ziua! mi-am dat demisia in urma cu 10 zile, vreau sa stiu daca in momentul cand plec ar trebuii ca firma sa imi dea drepturile salariale din urma( am de luat salariul pe trei luni - decembrie, ianuarie, februarie).
Angajatorul are obligatia de a va achita toate drepturile salariale aferente perioadei lucrate pana la data incetarii c.i.m.

Potrivit legislatiei in vigoare nu avem reglementata situatia cand se va plati salariul in cazul incetarii raportului de munca. Astfel, devin aplicabile prevederile art.166 alin.1 C.mun., si anume : salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

In speta, data platii salariului va fi data de ... ale lunii urmatoare lunii in care ati incetat raportul de munca.
multumesc frumos.