avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere reexaminare ajutor public judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere reexaminare ajutor public judiciar


Buna seara,

Este vb de un partaj judiciar, in care am depus cerere de ajutor public judiciar deoarece momentan nici eu nici sotia mea nu realizam nici un venit.
Am depus declaratie pe proprie raspundere, adeverinta de venit eliberata de Anaf, si ultimul fluturas de salariu , din care reiese ca am fost angajat pe o perioada determinata de 15 zile, contract care nu a mai fost prelungit.
Instanta a apreciat ca nu am facut dovada ca acest contract nu a mai fost prelungit , mai mult considera ca nu am depus inscrisuri din care sa reiasa bunurile care le am in propritate si se pot valorifica pentru achitarea taxei de timbru.
Cererea a fost respinsa ca neintemeiata.
Pentru cererea de reexaminare pot sa depun acum adeverinta de la ITM si certificatul fiscal de la primarie?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana Maria Coman , utilizator 08:32, 26 Februarie 2015
La o cerere de reexaminare puteti depune orice acte in dovedirea spuselor dvs
Depuneți toate dovezile pe care le aveți, inclusiv dovada faptului că acel contract nu a fost preșungit. Depuneți și certificatul fiscal din care să reiasă bunurile dvs.
Ati depus dovada cheltuielilor? Daca nu, este necesar a fi depus.
Buna ziua

A fost si cererea de reexaminare respinsa ca neintemeiata.
Ma gandeam la urmatoarea solutie....
Este posibil sa reinteram cererea de chemare in judecata ( putin modificata), si sa incepem totul de la inceput?

Multumesc
Da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere reexaminare taxa de timbru respinsa Aaaabb Aaaabb Buna ziua, sunt intr-un partaj si am depus cerere de reexaminare taxa de timbru care mi-a fost respinsa ca neintemeiata. Momentan nu am primit nici o ... (vezi toată discuția)
Scutire taxa judiciara de timbru???? rommantyc rommantyc ce venituri ar trebui sa aiba o persoana pentru a solicita scutire de la plata taxei judiciare de timbru intr-o actiune civila? (vezi toată discuția)
Cerere scutire taxa timbru respinsa irevocabil georgs georgs Intr-un proces cu CAS am depus cerere pt scutirea de la taxa de timbru in val de 100 lei pt ca nu am avut venit pe ultimile 3 luni. Am depus adev de la finante ... (vezi toată discuția)