Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Indicatoare de informare rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Indicatoare de informare rutiera

Extisa o lege care sa prevada conditiile de instalare a indicatoarelor de informare rutiera (biserici, monumente etc.)?
Exista standarde nationale SR 4032-2:2001 Tehnica traficului rutier (Terminologie)
SR 6900:1995 Indicatoare kilometrice si hectometrice
Stas 1598/1-89
Incadrarea imbracamintilor la lucrari de constructii noi si
modernizari de drumuri. Prescriptii generale de proiectare si de
executie
Stas 1598/2-89
Incadrarea imbracamintilor la ranforsarea sistemelor rutiere
existente. Prescriptii generale de proiectare si de executie
Stas 2900-89 Latimea drumurilor
SR 7348:2001
Echivalarea vehiculelor pentru determinarea capacitatii de
circulatie
Stas 1339-79 Dimensionarea sistemelor rutiere. Principii fundamentale
Românesc European
EN Descriere
STAS STANDARD
TRAFIC
Stas 1848/1-86
Siguranta circulatiei. Indicatoare rutiere
Clasificare, simboluri si amplasare
Stas 1848/2-86 Siguranta circulatiei. Indicatoare rutiere. Prescriptii tehnice
Stas 1848/3-86
Siguranta circulatiei.
Indicatoare rutiere. Scriere, mod de alcatuire
SR1848-4:1995
Siguranta circulatiei.
Semafoare pentru dirijarea circulatiei. Amplasare si functionare
Stas 1848/5-82
Semnalizare rutiera. Indicatoare luminoase pentru circulatie.
Conditii tehnice de calitate
Stas 1848/6-77
Semafoare pentru dirijarea circulatiei. Conditii tehnice generale
de calitate
Stas 1848/7-85,si internationale-general valabile SR EN 1794-1:2001
Dispozitive pentru reducerea zgomotului din traficul rutier.
Performente neacustice. Partea 1: Performante mecanice si
cerinte de stabilitate
SR EN 1794-2:1999
Dispozitive pentru reducerea zgomotului din traficul rutier.
Performente neacustice. Partea 2: Prescriptii generale pentru
securitate si mediu
SR EN 12352:2001 SR EN 1794-1:2001
Dispozitive pentru reducerea zgomotului din traficul rutier.
Performente neacustice. Partea 1: Performante mecanice si
cerinte de stabilitate