Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Eliberare certificat fiscal cu mentiuni
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Eliberare certificat fiscal cu mentiuni

buna ziua, am si eu o intrebare, va rog frumos sa ma lamuriti de un lucru.la directia taxe si impozite am facut o cerere pentru a mi se elibera un certificat fiscal pentru a putea sa vand o masina, cei de acolo mi-au eliberat unul in care se face mentiunea ca sotul are datorii, desi pana in prezent au fost eliberate mai multe certificate fiscale tot pe numele meu fara a se face aceasta mentiune. masina pe care o vand este proprietatea mea, iar in certificatul fiscal imi apare ca sunt coproprietar, de ce?????am citit din codul de procedura fiscala art. 113 unde nu scrie sub nici o forma ca este bun comun cum motiveaza ei, de ce se unifica rol-urile, de ce imi motiveaza doar verbal ca s-a facut o greseala, iar pe certificatul fiscal pe numele meu, aparem amandoi doar cu CNP-ul meu. adica dau un exemplu:daca sotul a facut inchisoare eu nu pot sa imi scot un cazier doar daca cei de la politie imi fac mentiunea pe el ca sotul a facut inchisoare????va rog sa ma lamuriti si ce mai e de facut, as vrea sa actionez in instanta pentru abuz in serviciu și probabil discreditarea in fata societatiiX-(
ma puteti ajuta, va rog, cu un raspuns,in acest sens??
In cazul in care asa cum spuneti dvs sunteti singura proprietara a masinii(asa trebuie sa fie in actul prin care ati achizitionat masina) cota de detinere a proprietatii trebuie sa fie de 100%. Solicitati inspectorului de rol sa verifice actul si sa modifice cota de detinere.