avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Sold cont 4428 pt.furnizorii neplatiti
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Sold cont 4428 pt.furnizorii neplatiti

Ce se intampla cu TVA-ul aferent furnizorilor neplatiti, inregistrat in contul 4428?Nu trece pe 4426 la 90 de zile de la data facturii? Mentionez ca aplicam TVA la incasare/plata.
Cel mai recent răspuns: carmenbn , utilizator 16:27, 25 Februarie 2015
NU a trecut niciodata. Doar la vanzari trecea daca vanzarea era in 2013.
Cand am cumparat marfa am facut 371 si 4428 la 401.Nu am platit-o.TVA-ul ramane in 4428 pana cand platesc?
da
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nota contabila pt. fiecare factura de la furnizor sau pe total? vioviod vioviod Intr-o luna am mai multe facturi de la furnizor (acelasi furnizor). Am cumparat marfa in vederea revanzarii. Am factura si citanta. Intrebare: Trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila- sc devine neplatitoare de tva silvia968 silvia968 Ce inregistrari contabile se fac in situatia in care o SC a devenit neplatitoare de TVA, de la 1 ale lunii. SC a fost platitoare de TVA la incasare lunar si ... (vezi toată discuția)
Tva la incasare elisa_rad2000 elisa_rad2000 buna seara. Doresc si eu o lamurire privind inregistrarile contabile referitoare la urmatorul caz: am o societate care in perioada 1ian-14 aprilie 2013 a fost ... (vezi toată discuția)