Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... (Re)angajare pensionar - personal didactic auxiliar - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

(Re)angajare pensionar - personal didactic auxiliar - implicatii/conditii.

Buna seara!

Am rugamintea sa raspundeti la urmatoarele intrebari:

1) Este legal sa (re)angajezi un pensionar, cu functie de conducere, ca personal didactic auxiliar, pe perioada NEDETERMINATA (a obtinut postul prin concurs dupa ce, anterior, i-a incetat CIM de drept - conditii de pensionare) ?!

2) Dupa angajarea salariatului pensionar, isi mai poate pastra:

- gradatia de merit,
- sporul de stabilitate,
- sporul de vechime ?

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Scuze, mi-a scapat precizarea privind "invatamantul superior" desi, in general, sunt atent la detalii.
Banuiesc ca ar avea dreptul si la gradatia de merit, nu?
Multumesc pentru raspunsuri!