avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 322 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... (Re)angajare pensionar - personal didactic auxiliar - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

(Re)angajare pensionar - personal didactic auxiliar - implicatii/conditii.

Buna seara!

Am rugamintea sa raspundeti la urmatoarele intrebari:

1) Este legal sa (re)angajezi un pensionar, cu functie de conducere, ca personal didactic auxiliar, pe perioada NEDETERMINATA (a obtinut postul prin concurs dupa ce, anterior, i-a incetat CIM de drept - conditii de pensionare) ?!

2) Dupa angajarea salariatului pensionar, isi mai poate pastra:

- gradatia de merit,
- sporul de stabilitate,
- sporul de vechime ?

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Aqua_blue , utilizator 18:21, 6 Martie 2015
Scuze, mi-a scapat precizarea privind "invatamantul superior" desi, in general, sunt atent la detalii.
Banuiesc ca ar avea dreptul si la gradatia de merit, nu?
Multumesc pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarizare elisabeta andronic elisabeta andronic o persoana care este angajata la data de 04.05.2011 pentru prima data in invatamantul special pe un post didactic auxiliar, poate beneficia de sporul de ... (vezi toată discuția)
Cum se acorda sporul de vechime in invatamant? Radu_Cri Radu_Cri Buna ziua. Va rog sa ma clarificati in urmatoarea problema. Lucrez neintrerupt in invatamant incepand cu 1 septembrie 2007 pana in prezent. Am luat ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil in invatamant edalap edalap Buna ziua. Perioada de concediu crestere copil se considera vechime in invatamant? Pot beneficia de spor de vechime incluzand anii de concediu? (vezi toată discuția)