avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite si taxe auto privind persoane cu dizabilitati
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite si taxe auto privind persoane cu dizabilitati

Sunt asistent personal al fiicei mele suferinde de handicap grav in virsta de 22 ani. Imobilul construit in 2000 este proprietatea familiei mele eu si sotul.Toti locuim efectiv in acest imobil si avem acelasi domiciliu. Beneficiez de scutirea impozitului total sau partial? La fel pentru auto a carei proprietar sunt. Va rog sa ma dumiriti si sa imi si spuneti calea legala. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:49, 26 Februarie 2015
Conform disp L nr 488/2006 art 26 ,facilitatea scutirii de la plata impozitului casa+teren,bun mobil se acorda numai proprietarilor acestora care fac dovada ca detin decizie/certificat de incadrare
Art. 26. - Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
a) Abrogată prin punctul 432. din Codul Fiscal din 22/12/2003 începând cu 01.01.2010.
b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.
Punere în aplicare prin Normă metodologică de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protecţia ... din 14/03/2007

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit auto pentru persoanele cu handicap gabitz77 gabitz77 Buba ziua. Sotia mea este incadrata ca persoana cu handicap. Eu ca sot beneficiez de scutirea impozitului auto ptr un mijloc de transport detinut pe ... (vezi toată discuția)
Plata impozit pe masina si apartament septy septy as dori sa stiu daca in cazul sotiei care are in grija fetita cu handicap grav este sau nu obligata sa plateasca impozitul pe masina si pe apartament.mentionez ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit pe cladiri pentru persoane cu handicap rcristea67 rcristea67 Buna ziua, Locuiesc cu parinti intr-un imobil la bloc, apartamentul este pe numele parintilor, eu sunt o persoana cu gradul de handicap grav, as dori va rog ... (vezi toată discuția)