Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare contract de munca sofer la ISCTR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare contract de munca sofer la ISCTR

Va rog, am nevoie de o informatie:

Cine trebuie sa inregistreze sau sa transmita contractul de munca al unui sofer de autocamion la Inspectoratul de Stat pentru Transportul Rutier? Daca acest lucru trebuie facut de angajator, asta ma intereseaza de fapt...

Multumesc!!
ContSters31759, utilizator
Angajatorul are o astfel de obligatie

OMTI nr.980/2011 - NORME METODOLOGICE privind aplicarea prevederilor referitoare la organizarea și efectuarea transporturilor rutiere și a activităților conexe acestora stabilite prin Ordonanța Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere

Art. 134
Operatorii de transport care efectuează operațiuni de transport rutier contra cost au următoarele obligații:
....
ag) să transmită Autorității Rutiere Române - A.R.R., prin completarea unui formular, în formatul electronic disponibil pe site-ul acesteia, modificările privind situația conducătorilor auto angajați, în termen de cel mult 15 zile de la apariția modificării;
.....