Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... actiune in instanta recuperare 25%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

actiune in instanta recuperare 25%

Pana la ce data se poate actiona in instanta pentru a recupera banii opriti ( acei 25% ) ?
Dreptul la actiune s-a prescris.

art.171 C.mun.
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
....
Si, sa fim seriosi, s-au recuperat in timp: 15% prin legea 285/2010, si 8%, respectiv 7.4% conform OUG 19/2010. Daca le adunam, sunt peste 30%.
Sa fim seriosi, nu s-a recuperat nimic. Intre timp s-au majorat salariile cu 15%, 8%, 7.4%, dar de recuperat acei 25% nu au fost recuperati decat de cei care au atacat in instanta respectivele taieri...