avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... model act aditional detasare - formular A1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

model act aditional detasare - formular A1

BUNA, ma puteti ajuta la un act aditional detasare GERMANIA

Am nevoie de un model de act aditional privind delegarea personalului in Germania. Eu am un model, dar nu stiu daca este corect.Il simplific putin pentru a mi spune daca este corect:
Angajatorul cu datele complete.. si salariatul hotarasc de comun acord modificarea CIM incepand cu data de...
Prestarea muncii se va face pe teritoriul G, conform contractului nr..incheiat intre noi si o alta societate...
Durata perioadei ce urmeaza a fi prestata in G se efectueaza pe o perioada de un an de zile
Salariatului i se asigura transportul, cazarea si asig medicala.
Salariatului i se va acorda diurna in val de .. pe zi
Functia..
data la care se plateste salariul este..
Salariatul beneficiaza de 15 zile de concediu de odihna suplimentar
Cond de clima..

Prezentul act aditional intra în vigoare la data încheierii tuturor formalitatilor si a efectuarii tuturor actelor prevazute de lege pentru obtinerea formularului A1 .... E OK ?!
Se inregistreaza in revisal inainte de obtinere formular A1 sau DUPA ?

Am nevoie sa mi spuneti daca este in regula acest act aditional!!!!!!!!!
Va multumesc.
Astept cat mai repede raspunsul d-voastra
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Februarie 2015
olden, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:30, 28 Februarie 2015
1. Detasarea se inregistreaza in REVISAL anterior inceperii detasarii - adica dupa obtinerea tuturor documentelor.

2. Actul aditional va trebui sa cuprinda :
a) durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate;
b) moneda in care vor fi platite drepturile salariale, precum si modalitatile de plata;
c) prestatiile in bani si/sau in natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate;
d) conditiile de clima;
e) reglementarile principale din legislatia muncii din acea tara;
f) obiceiurile locului a caror nerespectare i-ar pune in pericol viata, libertatea sau siguranta personala;
g) conditiile de repatriere a lucratorului, dupa caz. .
aveti un model sau nu ?!
S.C. ……………………………………………………………….
SEDIU ………………………
Cod CAEN …………………
C.F. …………………………
NR. ………./……………….

ACT ADIŢIONAL
Nr. ……….. din …………………… la c.i.m. nr..../ ........

A. Părţile actului adiţional
Angajator - Persoana juridică/fizică ……………………………….., cu sediul/domiciliul ........................…, înregistrată la registrul comerţului /autorităţile administraţiei publice din ………………. sub numărul ………………………., cod fiscal……………….. telefon………………., reprezentată legal prin …………………, în calitate de ..................................,
Şi salariatul/salariata – D-l / D-na ………..............................., domiciliat(ă) în localitatea ................................, str. .......................... nr. .........., judeţul .....................……, posesor al actului de identitate BI /CI / Paşaport seria ................., nr. ........……………., eliberat de .......................................... la data de .................., CNP ………………………………….., / permis de munca seria …… nr. …………… din data……………… am încheiat prezentul act adiţional prin care am convenit la modificarea contractului individual de munca după cum urmeaza:

- Durata perioadei de munca ce urmeaza sa fie prestata in strainatate, locul muncii……………………………………

- Moneda in care vor fi platite drepturile salariale si modalitatile de plata …………………………………………………

- Prestatiile in bani si/sau natura aferente desfasurarii activitatii in strainatate……

- Conditii de locuit, transport, cazare, asigurarea hranei, conditii de inchiriere a unei locuinte, repatriere …….

- Reglementari principale din legislatia muncii din acea tara (obligatia de informare ii revine angajatorului)……………………………………………..…………
.
- Conditii de repatriere – angajatorul va asigura toate conditiile privind repatrierea salariatului la incetarea perioadei de munca in strainatate.

Prezentul act adiţional, încheiat in doua exemplare, cate unul pentru fiecare parte, va modifica in mod corespunzător prevederile contractului individual de munca nr. …………din………………. începând cu data de …………………….

ANGAJATOR,
SALARIAT

Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Februarie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc

se inregistreaza in revisal in cat timp?
5 zile
sa fie anterior detasarii ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Februarie 2015
olden, utilizator
Detasarea se inregistreaza in REVISAL anterior inceperii detasarii . Prin urmare , si cu o zi inainte de inceperea detasarii se va putea opera si transmite in REVISAL.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delegare strainatate mai mare de 60 de zile siracusa siracusa Buna ziua! Ma numesc Saia Ionut si va contactez din partea unei societati, profil constructii care are un santier in Austria, si recent m-am lovit de o ... (vezi toată discuția)
Munca in strainatate mircya2 mircya2 daca am o firma de constructii in romania si vreau sa lucrez cu oameni ce sunt angajati la mine , in germania ce acte imi trebuiesc (vezi toată discuția)
Deplasare in strainatate angajati mihaigiu mihaigiu O societatea cu sediul in Romania care exporta mobila trebuie sa trimite doua angajati in Iralanda pentru reparatii la produse vandute la un client. Ce acte ... (vezi toată discuția)