Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venituri realizate in timpul concediului maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venituri realizate in timpul concediului maternal

Buna ziua,am o intrebare.
Spuneti.mi va rog daca concediu maternal(cele 126 de zile)sunt platite cu 85%din media veniturilor realizate in ultimele 6 luni,daca eu pe langa salar am avut si comision(din asigurarile vandute)se ia in calcul si acel comision?Sau doar daca este venit impozabil?
Nu stiu daca firma la care lucrez declara acele comisioane.Cum anume as putea afla?
1. In calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate sunt luate toate veniturile brute din cele 6 luni anterioare, venituri pentru care s-a platit cota de contributie de 0,85% pentru concedii si indemnizatii.

2. - Intrebati platitorul comisionului daca a platit aceasta cota.
- Daca da, atunci va plateste si el, separat, indemnizatie pentru concediul de maternitate.
Vreau sa va mai intreb daca s.ar fi vazut aceste venituri si la plata concediilor medicale normale?
Indemnizatiile de concediu medical de orice fel se platesc de catre toti angajatorii cu care salariatul are contract in momentul in care solicita concediu medical.