avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Abuz in serviciu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Abuz in serviciu

am fost destituit din politie.in anul 2011 pe baza unui ordin .....OMAI 400 care a fost declarat neconstitutional de catre curtea.constitutionala[ICCJ] in anul2014.As mai avea vreo sansa de a da in judecata pe cei ce mau destutuit . Nu sa facut un abuz in acest fel>>>multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: stefancelmare , utilizator 09:09, 5 Martie 2015
Puteti da in judecata, cereti reintegrarea cu plata la zi a drepturilor banesti.Acest raspuns este de principiu, deoarece nu cunosc detaliile cazului.
In data de 02.07.2014, Plenul Curţii Constituţionale, învestit în temeiul art.146 lit.d) din Constituţia României şi al art.29 din Legea nr.47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale, a luat în dezbatere excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.59 alin.(2), art.60 alin.(1) şi art.62 alin.(3) din Legea nr.360/2002 privind Statutul Poliţistului.

În urma deliberărilor, cu majoritate de voturi, Curtea Constituţională a admis excepţia de neconstituţionalitate şi a constatat că prevederile art.59 alin.(2), art.60 alin.(1) şi ale art.62 alin.(3) din Legea nr.360/2002 privind Statutul poliţistului sunt neconstituţionale.

Decizia este definitivă şi general obligatorie şi se comunică celor două Camere ale Parlamentului, Guvernului şi Curţii de Apel Bucureşti – Secţia a VIII-a de contencios administrativ şi fiscal.

Vedeti si acest articol
[ link extern ]
nu este prea tarziu???fapta acel abuz in serviciu nu sa prescris???/va.multumesc
oare.nu.pot..primii.nici.un.raspuns??????

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordinul o.mai 400/2004 neconstitutional??? MAIDANEZUL MAIDANEZUL Daca acum 5 ani am fost destituit din politie[bacau] dupa ce am fost cercetat disciplinar conform acestui ordin care nu a fost publicat in MONITORU.OFICIAL ... (vezi toată discuția)
Omai.400.neconstitutional prisleacelmic007 prisleacelmic007 in anul 2011 am fost cercetat disciplinar si destituit din MAI in baza unui ordin OMAI 400 CARE IN ANUL 2014 A FOST DECLARAT neconstitutional de catre curtea ... (vezi toată discuția)
Motivare/decizie ccr statutul politistului silviamarin2007 silviamarin2007 Imi puteti furniza informatii referitoare la publicarea motivatiei de neconstitutionalitate a unor art. din acest act normativ, decizia din 02.07.2014. (vezi toată discuția)