avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... OMAI.400.neconstitutional
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

OMAI.400.neconstitutional

in anul 2011 am fost cercetat disciplinar si destituit din MAI in baza unui ordin OMAI 400 CARE IN ANUL 2014 A FOST DECLARAT neconstitutional de catre curtea constitutionala..Am..vreo sansa daca dau MAI in judecata???Mentionez ca in anul2011 iam dat in judecata unde bineinteles am pierdut atit la tribunal cit si la curtea de apel iasi
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:29, 27 Mai 2015
Exceptia de neconstituţionalitate ridicată în Dosarul nr. 4.371/2/2012 al Curţii de Apel Bucureşti - Secţia a VIII-a de contencios administrativ şi fiscal şi admisa se refera la prevederile art. 59 alin. (2), art. 60 alin. (1) şi ale art. 62 alin. (3) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului.

Decizia Curtii Constitutionale are efecte numai pentru viitor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuz in serviciu stefancelmare stefancelmare am fost destituit din politie.in anul 2011 pe baza unui ordin .....OMAI 400 care a fost declarat neconstitutional de catre curtea.constitutionala[ICCJ] in ... (vezi toată discuția)
Ordinul o.mai 400/2004 neconstitutional??? MAIDANEZUL MAIDANEZUL Daca acum 5 ani am fost destituit din politie[bacau] dupa ce am fost cercetat disciplinar conform acestui ordin care nu a fost publicat in MONITORU.OFICIAL ... (vezi toată discuția)
Anulare sentinta curte de apel vasilevasilica vasilevasilica AM fost destituit din MAI dupa ce am fost cercetat conform O.M.AI.400/2004.AM inteles ca acest ordin a fost scos in afara legii....si urmeaza a fi publicat ... (vezi toată discuția)