Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CIM suspendat in vederea detasarii in strainatate vs. ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CIM suspendat in vederea detasarii in strainatate vs. obligatie plata cass venituri din dobanzi bancare

Buna ziua,
In situatia unei persoane detasata in strainatate si cu contractul de munca suspendat la Angajatorul roman, exista obligatia platii cass pentru venituri din dobanzi bancare asa cum sunt definite de ART. 296^27 (3) cod fiscal? (avand in vedere ca are domiciliul declarat in Romania cf art.7 (1) pct 23 cod fiscal).
Multumesc.
In opinia mea suspendare CIM prin oricare dintre formele sale duce la suspendarea obligatiilor de natura salariala ale angajatorului ,deci si a achitarii contributiilor la sanatate (cass) cf. codului muncii titlul II,art.49, din partea acestuia si al angajatului.
In aceasta situatie persoana respectiva , avand domiciliul fiscal prin arondare teritoriala in RO si obtinand venituri din dobanzi ,urmeaza a fi incadrat la art. 296^27-296^31 pentru plata cass.
Pentru a evita acest lucru cred ca se poate apela la [ link extern ]
sau [ link extern ] .
robert1958, utilizator
Cel de-al doilea link (cu anaf) se incarca la dvs.?, caci la mine nu merge, imi da eroare.

P.S. Daca este documentul anaf cu privire la
ORDIN nr. 74
pentru reglementarea unor aspecte privind rezidența fiscală în România a persoanelor fizice

am reusit sa il vizualizez in alta parte. Asta era?
trandafir2, moderator
Nu , vad ca nici la mine nu se mai incarca.

[ link extern ]

Vad ca asta merge!
robert1958, utilizator