Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Respingere pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Respingere pensie

Buna ziua,
tatal meu si-a depus dosarul pentru pensionare si ia venit decizia prin care este instiintat ca aceasta a fost respins.
La motivare scrie ca nu a primit, in perioada 1990 - 1996, grupa a- II- a deoarece activitatea desfasurata nu se regaseste in temeiul juridic mentionat, adica ordinul 50/1990 anexa 2 poz. 17.
Ce nu inteleg eu este ca in cartea dumnealui de munca scrie ca in perioada 1970 - 1974 a lucrat in grupa I cf. pct. 107 anexa 1 si in grupa II cf. pct.17 anexa 2, dar, citind ordinul 50/1990, in anexa 1 eu nu am vazut niciun pct. 107 (doar pana la 75).
Sa inteleg ca poate acest ordin a suferit modificari dar cum poti accepta un pct. care nu exista dar il respingi pe unul care exista? poate nu inteleg eu, de aceea va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum trebuie sa procedam?
multumesc

ORD 50/1990 - INITIAL
- Pct 107/anexa I nu exista
- Pct 17/Anexa II se refera la: azbociment, malaxare, cernere, etc

ORD 50/1990 republicat la 31.08.1994
- Pct 107/Anexa I/Ord 50/1990 face referire la:
" Forjarea si presarea la cald cu ciocanesi prese de peste 200kgf; sectia forja Arcuri din cadrul intreprinderii de vagoane Arad"

- Pct 17/Anexa II/Ord 50/1990 se refera la altceva:
"Fabricarea tapetului din PVC pe suport de hartie

Ce activitate a desfasurat tatal?
a fost strungar