Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Discriminare copil ADHD
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Discriminare copil ADHD

BUna ziua!Sunt mama unui copil care are ADHD ,inscris la o scoala normala in clasa intai,facem tratament de aproape 2ani(suntem luati in evidenta unui medic specialist).Problemele noastre au inceput inca din cls.pregatitoare,cand o d na asistenta i a spus invatatoarei, caci copilul meu este bolnav psihic...Inca de atunci problemele copilului meu,au devenit mai pompoase datorita invatatoarei...ex.copilul meu lua un creion cuiva,eu eram anuntata si trebuia sa ma prezint la scoala,unde eram trasa la raspundere pt comportamentul neadecvat al copilului,etc,etcnu era zi ca copilul meu sa nu faca ceva...,nu era atent...,mai impingea cate un copil se loveau,in pauze se batea-asa eram anuntata de d na invatatoare,copilul imi spunea ca era provocat,ca numai daca se juca asa era primit in acel grup,ca numai daca asculta de vreun coleg mai mare se jucau copiii cu el,de copiii din cls.lui sa nu mai vorbim, caci invatatoarea le spunea copiilor, sa nu se mai joace cu el,ca este agresiv,daca trebuia sa plece invatatoarea de la ora,copilul meu era singurul care era mutat in alta clasa pt. a ramane in grija altui invatator.In ceea ce priveste greselile copilului, niciodata nu intreba copiii >cine a inceput,de la ce incepea conflictul<.Intr o zi copilul mi a venit acasa cu un ochi vanat,l am intrebat ce s a intamplat,mi a spus ca doi colegi se bateau si el vrand sa treaca de ei l au impins si a cazut .Asteptam un tel. de la d na inv.sa mi spuna cum si de ce...,dupa vreo 3 zile ma intalnesc cu inv.si o intreb cum s a intamplat...,rasp ''de 3 zile ma chinuiesc sa aflu ce sa intamplat!!!,atunci nervoasa intreb un coleg,apoi altul,aflu ca din greseala,la care invat.''sa stea in banca in pauza daca nu va convine''rasp.educational.IN alta zi copilul imi vine acasa cu dureri de burta...,l au lovit niste copii in pauza cu picioare in burta,rasp.educational'''eu nu sunt politai sa ma uit dupa fiecare copil,etc,etc,etc,Tot asa pana de curand ,cand copilul meu a inceput sa agreseze cativa dintre colegi,sa i provoace.Metoda educationala a invatatoarei(asta dupa ce de nenumarate ori, i a spus copilului ''sa-i spui mamei tale,sa te mute la o alta scoala''') a fost sa cheme Politia la scoala ,sprerindu l pe copil si chemandu ne pe amandoi la directiunea scolii.Acolo,impreuna cu organul de politie,d na director,invatatoarea si noi(eu si copilul),am discutat despre comportamentul neadecvat si despre mutarea copilului la o alta scoala>>,cea ce nu imi pot permite,costurile(naveta)<< ,eu luandu mi angajamentul ca o sa mi duc copilul la un psiholog.Am fost cu copilul la psiholog si s a constatat lipsa de integrare,marginalizare,lipsa de afectiune,etc,.De vreo doua sapt.invatatoarea l a intrebat pe copilul meu daca mai merge la psiholog,mai mult a amenintat un baiat ca l va trimite la psiholog daca nu se cuminteste,copilul meu m a intrebat''Mama ,pe toti copiii ii trimite d na la psiholog?''acum posteaza pe pagina ei de facebook despre copiii cu ADHD.Astazi m am dus sa i duc raspunsul de la evaluarea psihologica,revoltata fiiind si ca lucrurile copilului nu mai erau in cosuletul lui,rasp.educational''si la altii le lipsesc lucrurile si nu fac atata scandal'',iar despre ev.psiho.>><<''nu ma intereseaza,daca nu va convine mutati va copilul'<<<'Asta este raspunsul unui cadru didactic!!!!
pamelapamela, utilizator
Faceti-i o plangere penala invatatoarei pentru neglijenta in serviciu. Poate asa invata sa aiba mai multa grija. Va trebuie probe.
cred ca asta este singura solutie...,multumesc
Mutati copilul la alta invatatoare. Eu cand am fost invatator am primit in clasa doua "cazuri" de la o clasa paralela trimisi de directoare ca sa nu piarda elevii si n-am avut nicio problema cu ei. Le trebuie doar un pic mai multa atentie, sa aiba mereu de facut ceva si diversificat + incurajare cand fac lucrurile bine.