Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ieșire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ieșire din indiviziune

In urma decesului tatălui meu in 2012, am moștenit, împreuna cu unchii (3) si mătușile (4) , in județul Argeș , 17600 mp de teren extravilan si 1000 mp intravilan, suprafețe rezultate din titlul de proprietate eliberat in 1994 pe numele bunicului. De comun acord cu unchii (unul din unchi este decedat si mostenitorii nu au facut succesiunea) si mătușile am convenit ca extravilanul sa fie păstrat de una din mătuși, iar intravilanul de subsemnatul (pe terenul intravilan se afla o casa ridicată de tatăl meu si asupra căreia sunt proprietar unic in urma actelor de succesiune dupa decesul tatălui meu). Premergător am facut măsurătorile si extravilanul are in realitate 16900 mp si intravilanul 1715 mp (ambele valori reale au fost trecute in cartea agricolă a comunei).
Pot deschide procesul de ieșire din indiviziune pt partajarea suprafețele real măsurate sau mai trebuie sa fac ceva in prealabil?
Va multumesc!
Vă trebuie o expertiza topo prin care sa se stabileasca in mod clar suprafetele de teren.Expertiza agreata de toti mostenitorii
Este deja făcută conf celor precizate anterior si este acceptata de toți moștenitorii.
Atunci mergeti la un notar sa faceti actele
Pai ieșirea din indiviziune se face la notar sau la tribunal?