Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Sunt din Moldova si am Cetanenie Româna..Recent ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Sunt din Moldova si am Cetanenie Româna..Recent casatorita cu cetatean turc..

Buna..am nevoie de mare ajutor..sunt din Moldova si am primit Cetanenie Româna cu ceva luni in urma..recent m-am casatorit cu cetatean turc si locuim in Turcia..in toamna neam dori sa plecam in vizita in İtalia la sora mea care sta cu traiul de 12 ani la Milano.. intrebare..sotul meu are nevoie de viza sau putem calatori in doi cu pasaportul meu? care este procedura ? am incercat sa caut informatii dar ma cam complic sa gasesc intocmai informatia de care am nevoie.. daca stie cineva ajutatima va rog..o zi frumoasa :)
turcia nu face parte din UE.Cum noi, europenii nu putem intra in tara lor doar pe baza cartii de identitate nici eu nu pot calatori in acest spatiu fara pasaport.
Are nevoie de viza; nu conteaza ca e casatorit cu cetatean roman atata timp cat nu are permis de sedere pentru reintregirea familiei in Romania sau in alt stat UE.
Intrebati la consulatul Itaiei in Turcia:
[ link extern ] /