avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete de masa

Buna ziua,

ma puteti lamuri si pe mine in urmatoarea chestiune, va rog?
O persoana se angajeaza la o firma, insa sta acolo doar 2 saptamani, dupa care notifica angajatorul ca inceteaza contractul de munca.
Angajatorul acorda tichete de masa ca si regula general, nu le trece in cim ca si beneficiu.
In luna urmatoare notificarii, angajatului i se comunica faptul ca nu va primi tichete de masa ci doara salariul conform cim, deoarece a incetat activitatea in cadrul firmei, in aceeasi luna cu cea in care s-a angajat. Baza - politica firmei.

Este corect?

Chiar daca angajatul nu are acest beneficiu pe cim, faptul ca toti angajatii au beneficiat de el in aceea luna, nu inseamna ca este discriminat? Stiu ca este un drept al angajatorului sa acorde sau nu tichete, insa nu este evident modul discriminatoriu in care o face fata de angajat?

Se poate face ceva in sensul obligatii angajatorului la predarea tichetelor?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:15, 7 Martie 2015
Suna a discriminare ceea ce relatati dvs. In acest sens , fie sesizati Inspectia Muncii , fie CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii.

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin:
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451

Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii
Adresa: Piata Valter Maracineanu nr 1-3, sector 1, 010155 Bucuresti
Telefon: +4 021 312.65.78 ; +4 021 312.65.79
Fax: +4 021 312.65.85
Email: support @ cncd.org.ro
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

"la munca egala ,salariu egal" Mihai8 Mihai8 La firma la care imi desfasor activitatea,de la 1.01.2015 sistemul de salarizare s-a modificat de la sistemul \\"in acord\\"la sistemul\\"regie\\",diferenta ... (vezi toată discuția)
Despre abuz in functie cucs61 cucs61 Buna ziua Am o problema mai putin obisnuita. Sunt angajat si sunt instrumentist ( cu licenta) la trompeta. Am un coleg care canta la acelasi instrument ... (vezi toată discuția)
Mobbing dani02bella dani02bella Va rog sa imi spuneti ce se poate face in cazul unei situatii de hartuire la serviciu si daca exista in codul muncii in legislatia romana ceva legat de ... (vezi toată discuția)