Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neconcordanta intre acte !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neconcordanta intre acte !

Avem urmatorul caz:
- Unui salariat (conform ADEVERINTA emisa Serviciu Resurse Umane) i-a incetat CIM conform Art. 55, lit. b din Codul Muncii, republicat ... la data de 11.02.2015 ...Decizia nr.480 / 12.02.2015

... iar DECIZIA NR.480 / 12.02.2015 spune asa:
Avand in vedere: cererea de demisie nr.74/10.02.2015 a dlui ....... prin care notifica incetarea contractului individual de munca
Constata: La data de 11.02.2015 inceteaza Contractul Individual de Munca al d-lui ..... (...) conform art 81(7) din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii republicat

... salariatul are inregistrarea cererii cu nr. intrare: 05739 / 10.02.2015 (conform bon inregistrare)... iar in decizie este trecut ''cererea de demisie nr.74/10.02.2015''

Intrebari:
1) Este vreo problema ca DECIZIA a fost intocmita cu data de 12.02.2015, chiar daca se specifica in ea ca data incetarii este 11.02 ?!
2) Este o neconcordanta ca salariatul, prin cererea de demisie ''prin care notifica incetarea contractului individual de munca'' si acesta inceteaza (conform DECIZIEI 480/12.02.2015) conform art 81(7) din Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii republicat ... dar in ADEVERINTA emisa Serviciu Resurse Umane (cu o zi inainte) i-a incetat CIM conform Art. 55, lit. b din Codul Muncii, republicat ... la data de 11.02.2015 ?!
3) Este o problema ca salariatul are un alt nr. de inregistrare la cerere iar in decizie este un alt numar ?!
4) Decizia trebuia sa contina si modul (+ perioada) de contestare a ei in iinstanta ?!
RG33, utilizator
Art.81 alin.7 nu este acelasi lucru cu art.55 lit.b.

Angajatorul poate elibera salariatului (conf. art.8 alin.3 din HG nr.500/2011, modificata si completata), la cererea acestuia, documente care sa ateste situatia reala a activitatii desfasurate de acesta pe durata executarii contractului.

Decizia trebuie sa contina si termenul de constatatie si instanta competenta sa solutioneze contestataia.
freeelis a scris:

Decizia trebuie sa contina si termenul de constatatie si instanta competenta sa solutioneze contestataia.

Daca decizia nu contine acest lucru ... este lovita de nulitatea absoluta ?!
Practica instantelor de judecata este in sensul acesta.
Este legal ca DECIZIA incetare a c.i.m. sa fie intocmita cu data de 12.02.2015 ... chiar daca se specifica in ea ca data incetarii este 11.02 ?!
Legalitatea acesteia o poate stabili doar instanta de judecata.

In opinia mea, deciziile de incetare a c.i.m trebuie emise la data incetarii c.i.m., chiar daca legea prevede in anumite situatii anumite termene.

Potrivit HG 500/2011 incetarea unui c.i.m. se opereaza in REVISAL la data incetarii c.i.m.. Acest lucru trebuie sa se faca in baza unui document emis de angajator.