Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Pierdere 2014, si profit nerepartizat din anii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Pierdere 2014, si profit nerepartizat din anii anteriori

Trebuie sa trimit Bilantul pe 2014 , in care am avut pierdere, apoi vreau sa repartizez dividentele din anii anteriori lui 2014 ( in care am avut profit)

Intrebare :
In Formularul ” Repartizarea profitului ” din Bilant 2014, eu am de fapt pierdere pe 2014 si atunci cum trebuie sa completez aceste rânduri?

La rd. 6 profit nerepartizat completez : 41083 ( adica 45550- 4467), sold 1171 ???

Nedumerirea mea este cum sa completez Formularul Repartizarea profitului din Bilant 2014, in conditiile in care eu am pierdere pe 2014, dar in anii anteriori lui 2014 am profit nerepartizat pe care vreau sa-l repartizez pe dividente? Deci daca am pierdere pe 2014, la rubrica profit nerepartizat completez cu sold cont 1171 ( profitul anilor anteriori pierderii din 2014) sau nu scriu nimic???

Multumesc

In bilant rd 38 Repartizarea profitului se refera la contul 129, nu la 121 sau 117, etc.

Un caz in care completati acest rd este atunci cand aveti sume repartizate ca rezerve legale obligatorii:

Legea31/1990:

Art. 183. - (1) Din profitul societăţii se va prelua, în fiecare an, cel puţin 5% pentru formarea fondului de rezervă, până ce acesta va atinge minimum a cincea parte din capitalul social.