Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie concediu + indemnizatie CA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie concediu + indemnizatie CA

O persoana X este administrator la o societate pe actiuni.Aceasta a intrat in concediu medical (care va dura mai mult- un an), fiind o boala mai grava.
Intrebarea este daca aceasta persoana poate sa ia, pe langa indemnizatia de boala si o suma cu titlu de indemnizatie de conducere (deoarece participa lunar 2 ore la sedintele consiliului de administratie).
Multumesc.
1. Legea nu prevede expres ca un beneficiar al indemnizatiei de concediu medical nu poate desfasura activitate profesionala in timpul acestui concediu.

2. - Dar eu nu inteleg ceva: daca este bolnav inseamna ca nu poate desfasura o activitate profesionala, altfel medicul nu ii elibera certificat medical.
- Mai ales ca trebuie sa se si deplaseze la locul unde au loc sedintele consiliului de administratie.
Deplasarea nu este obligatorie.Sedintele pot fi gen videoconferinte.Dar puterea de decizie o are si tocmai pentru aceasta responsabilitate pentru deciziile luate i se va da aceasta suma.
Este legal sau nu?
Daca nu, care text de lege imi interzice?